Emakakaelavähk on tõsine haigus, mida saab ennetada!

Emakakaelavähile viitavaid sümptome ei pruugi naised ise märgatagi, seepärast on oluline ennast regulaarselt kontrollida ning sõeluuringul osaleda.
Emakakaelavähile viitavaid sümptome ei pruugi naised ise märgatagi, seepärast on oluline ennast regulaarselt kontrollida ning sõeluuringul osaleda.Foto: Scanpix/ PantherMedia
Emakakaelavähk on emakakaela rakust arenenud pahaloomuline kasvaja, mis õigeaegselt avastatuna on kergesti diagnoositav ja ravitav. Emakakaelavähi vorme on erinevaid, vähieelne seisund võib kesta 10 kuni 15 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme, mistõttu tuleks end regulaarselt kontrollida.

Üheks võimaluseks ennast kontrollida on emakakaelavähi sõeluuring. Sõeluuring on ennetav uuring, mis on mõeldud eelkõige tervetele, ilma kaebuste ja sümptomiteta naistele, emakakaelavähi varaseks avastamiseks.

Eestis kutsutakse emakakaelavähi ennetavale uuringule naisi vanuses 30–55 iga 5 aasta järel, tänavu on neid naisi kokku 56 659. 2019. aastal kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule naisi sünniaastatega 1964, 1969, 1974, 1979, 1984 ja 1989. Kõigi ravikindlustatud naiste uuringu eest tasub haigekassa.

Kes on emakakaelavähist ohustatud?

Emakakaelavähki haigestumisel ei ole seost pärilikkusega, seega ohustatud võivad olla kõik ning haigestuda võivad naised igas vanuses. Haiguse suurimaks tekkepõhjuseks peetakse inimese papilloomiviirust (HPV).

HPV on inimeselt-inimesele leviv viirus, mille kõrge riskiga tüved põhjustavad erinevate uuringute andmetel 85-100% emakakaelavähkidest. Eestis on haigestumus ja suremus emakakaelavähki üks kõrgemaid Euroopas.

HPV-ga nakatumise ja vähki haigestumise riske on erinevaid. Näiteks, mida rohkem on inimesel seksuaalpartnereid ja kaitsmata vahekordi, seda suurem on risk emakakaelavähki haigestumiseks.
Lisaks loetakse riskiteguriks ka suitsetamist, millel on vähki soodustav teke, kuna sigarettide suitsetamine kahjustab immuunsüsteemi. Emakakaelavähile on vastuvõtlikumad ka HIV positiivsed ja teised nõrga immuunsusega naised.

Diagnoosimine

Emakakaelavähi varajaseks avastamiseks on oluline regulaarne kontroll naistearsti või ämmaemanda juures, kus teostatakse PAP-test, mis on valutu ning tavapärase günekoloogilise läbivaatuse osa. 
Eriti oluline on korrapärane PAP-testi andmine seetõttu, et emakakaelavähi varajased sümptomid jäävad naisele endale tihti märkamatuks ning ta tunneb ennast täiesti tervena. Emakakaela rakkude muutused, mis näitavad vähi võimalikku teket või varajase vähi olemasolu, on günekoloogilise läbivaatuse käigus lihtsasti avastatavad. See omakorda võimaldab ravi tulemusena täielikku tervenemist.

Kui saad kutse sõeluuringule siis ära enam oota! 

Sõeluuringu kutse saavad naised, kelle sünniaasta on kutsutavate nimekirjas. Kutse saadetakse naiste rahvastikuregistris olevale aadressile, mistõttu on oluline riigiportaalis eesti.ee kontrollida selle õigsust. 

Lisaks paberkutsele leiab kutsutud naine ka elektroonse kutse E-tervise patsiendiportaalist digilugu.ee. Kui kutse on käes, tuleks kindlasti end sobivasse tervishoiuasutusse vastuvõtule registreerida ning end kontrollima minna. Ära lükka arsti juurde minemist edasi! Järgmine võimalus avaneb alles viie aasta pärast. 

Kuulun sihtrühma, kuid ei saanud kutset

Uuringul osalemiseks ei pea kutset ootama jääma. Kui Sa oled 2019. aastakäigu kutsutute hulgas, siis võid endale vastuvõtu aja ka ilma kutseta kinni panna. 

Registreerumisel kontrollitakse teie sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Vastuvõtule minnes ärge unustage kaasa võtta oma ID-kaarti. Kui registreerite end aga näiteks raviasutuse tasulisele vastuvõtule, tuleb tehtavate uuringute (sh PAP-testi) eest ise tasuda ning neid haigekassa tagasiulatuvalt ei hüvita. 

Vaktsineerimine HPV vastu

Alates 2018. aasta algusest rahastab riik tütarlaste HPV vastu vaktsineerimist, kuna 80% inimestest nakatub elu jooksul mõne HPV-tüvega, millest ohtlikumad põhjustavad vähki. 

2019. aastal kuuluvad immuniseerimiskava raames vaktsineerimisele kõik 12- kuni 14-aastased tütarlapsed. Oluline on HPV vastu vaktsineerida enne suguelu algust. 

Tütarlaste vaktsineerimine toimub koolis, kooliõe poolt. Ühtegi last ei vaktsineerita ilma lapsevanema nõusolekuta. Koolitervishoiuteenuse osutaja teavitab lapsevanemat ning küsib selleks nõusolekut vähemalt üks nädal enne plaanitavat vaktsineerimist.

Äripäev
11. February 2019, 12:45

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi