Milline on seis Eesti laste ülekaaluga?

Uuring hõlmab 1. ja 4. klassi lapsi.
Uuring hõlmab 1. ja 4. klassi lapsi.Foto: Scanpix/ PantherMedia
Terviseametnikud kordavad 3 aastat tagasi Eesti koolide esimeste klasside laste seas tehtud uuringut, millest selgus, et iga neljas on ülekaaluline.

Vastutava uurija, TAI vanemteaduri Eha Nurga sõnul viidi sama uuring läbi 2016. aastal, millest selgus, et iga neljas 1. klassi laps Eestis oli ülekaaluline või rasvunud.

„Loodetavasti näitab uus uuring olukorra paranemist,“ lisas Nurk.

Erinevalt eelmisest korrast kavatsetakse seekord küsitleda ka peresid, et vaadata, kuidas mõjutavad lapse kehakaalu kodused valikud.

Samuti mõõdetakse-uuritakse üle eelmises uuringus olnud lapsed, kes nüüd on jõudnud 4. klassi.

Lasteasutuste suur roll

Üheks oluliseks seoseks laste ülekaalu juures on hommikusöögi söömata jätmine. Eelmine uuring näitas, et hommikusööki söönute seas oli ülemäärase kehakaaluga lapsi vähem kui mittesööjate hulgas (vastavalt 26 ja 32 protsenti). Samuti oli ülemäärase kehakaaluga laste osakaal väiksem nende hulgas, kes osalesid regulaarselt treeningutel.

Nurga sõnul on koolidel ja teistel lasteasutustel laste toitumis- ja liikumisharjumuste kujundamisel ja võimaluste loomisel suur roll. „Enamikus koolides on olemas oma spordisaal, paljudel on territooriumil ka mänguväljak. Samas oli kolm aastat tagasi õues mängimine igas vahetunnis lubatud vaid pooltes koolides, ligi kümnendikus koolidest ei olnud aga õues mängimine lubatud üheski vahetunnis,» tõi Nurk näiteid.

Eelmise uuringu järgi oli võimalus süüa koolisööklas hommikueinet olemas ligi pooltes koolides. Vahepaladeks pakuti aga koolipuhvetites enam maiustusi kui tervisesõbralikke näkse – kui maiustused olid kättesaadavad 54% koolides (hõlmates 78% õpilastest), siis palju vähematest koolides oli võimalik õpilastel osta salatit (25%), võileibu (31%) või kuivatatud puuvilju ja pähkleid (28%).

 

Osalejad leiti juhuvalikuga

Uuringusse valiti juhuvalimi alusel 190 kooli üle Eesti, kaasatakse kõik nende koolide 1. ja 4. klasside õpilased.  Mõõtmised koolides toimuvad peamiselt märtsi ja aprilli jooksul. Õpilaste kohta kogutakse järgmised andmed: pikkus, kehamass, talje- ja puusaümbermõõt ning mõningad taustaandmed. Lisaks palutakse kooli esindajal täita lühike kooli iseloomustav küsimustik. Koolides läbiviidavaid mõõtmisi korraldab OÜ Eesti Uuringukeskus ja mõõtmisi viivad läbi vastava koolituse läbinud töötajad.

Laste mõõtmised toimuvad koolis õppetundide ajal (soovitatavalt enne lõunasööki). Lastevanematele edastatakse uuringut tutvustav kiri koos veebilingiga pereküsimustiku täitmiseks ja nõusolekust keeldumise vorm (juhuks, kui lapsevanem ei soovi, et tema laps uuringus osaleb) e-kirja teel.

Uuringu tulemused salvestatakse siseriiklikkusse ja WHO rahvusvahelisse andmebaasi isikustamata kujul. Andmebaasis on kodeeritud andmed ja hilisemates analüüsides kasutatakse neid vaid üldistatult ega seostata konkreetsete laste või koolidega.

Äripäev
05. February 2019, 09:43

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi