Kõhuvalu põhjust võib olla raske leida

Ida-Tallinna Keskhaigla valuteenistuse juht Boris Gabovitš
Ida-Tallinna Keskhaigla valuteenistuse juht Boris GabovitšFoto: ÄP: Raul Mee
Ida-Tallinna Keskhaigla valuteenistuse juht Boris Gabovitš ütleb kõhuvalu kohta, et on äärmiselt keeruline panna praktiliselt lõpmatu teema lühikesse vormi. Kuid sellegipoolest on kõhuvalu aspektid arstide poolt päris hästi läbi uuritud.
 

Boris Gabovitši sõnul tekib juba terminoloogiliselt segadus, sest on olemas nii kõhuvalu kui ka vaagnavalu, kuid tegelikult räägitakse ikka samast asjast.
“Rahvusvaheliste diagnooside klassifikatsiooni järgi on ka terve rida kõhuvalu sündroome, mis on mõeldud väljapanemiseks siis, kui midagi muud pole leitud, kuid valu on,” rääkis ta. Näiteks tõi valuarst sellised mõisted, nagu vaagna- ja lahklihapiirkonna valu, alakõhu muudes piirkondades lokaliseerunud valu, muu ja täpsustamata kõhuvalu jne.

Kõhuvalu definitsioonid erinevad

Üldiselt on kõhuvalu Gabovitši sõnul teatud tüüpi notsitseptiivne valu, mis pärineb siseorganitest. “See on halvasti lokaliseeritav, millel on ka füsioloogilised põhjused. See ajab arsti segadusse,” rääkis ta. “Erinevalt somaatilisest valust on põhjust leida ja lokaliseerida raskem.”

Eraldi tuuakse klassifikatsioonides välja vaagnavalu, mis on üsna sageli hoopis günekoloogiline probleem. Samas võib seda esineda ka meestel. Selle valu põhjuseks võivad Gabovitši sõnul olla vaagnaluud, liigesed, närvid jne. Etioloogia on tihti põletikuline, kindlasti on taustaks infektsioonid ja erinevad mehhaanilised probleemid, nagu näiteks neerukivid, seedetrakti motoorika. “Aga ka erinevad kasvajad, sealhulgas healoomulised, võivad seda valu anda. Samuti võivad olla põhjuseks närvisüsteemi muutused, näiteks vaagnapõimikutes, närvide pitsumine, isheemia, varikoos, arteriaalsest või venoossest süsteemist pärit probleemid, muutused luudes, lihastes ja liigestes, aga ka erinevad operatsioonijärgsed muutused nagu liited, armivalud,” loetles ta.

Kõhuvalu esineb rohkem naistel, jätkas valuarst. Üks 1987. aasta suuremahuline uuring üle 200 000 naise kohta näitas, et kroonilist vaagnavalu tunneb ca 14,7% naistest. “Kroonilist valu üldse on naistel kordades rohkem,” lisas Gabovitš. Naiste- ja perearstide naispatsientidest vanuses 18-45 kurdavad uuringute järgi ca 39% kroonilist vaagnavalu erineval kujul. “Neist vaid 34% pöörduvad just selle murega arsti poole. Seetõttu on probleem tõsine, krooniline ja alaravitud,” tõdes Gabovitš. Vaagnaprobleemid on tihedalt seotud meie psüühikaga. Selle kinnituseks on, et enamusel pöördunutest esines kinnitatud ärevushäire  ja/või depressioon.

Äripäev
30. January 2019, 13:59

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi