Astu apteeki, ta aitab suitsupaki unustada

Ka apteeker võib olla abiks, kui soovid suitsetamisest loobuda.
Ka apteeker võib olla abiks, kui soovid suitsetamisest loobuda.Foto: Scanpix
Suitsetamisest loobumine aga ei ole enamasti lihtne ja seepärast on oluline vajadusel saada professionaalset nõustamist. Ka apteegist.

Apteegist on võimalik saada nõu ja sobivate nikotiiniasendusravi  toodetega leevendust tubakasõltuvusest loobumiseks. Millised tooted on apteegis saadaval, mis aitavad kaasa tehtud otsusele lõpetada suitsetamine, neid võimalusi tutvustab Benu apteeker Marje Limmer lähemalt. 

Apteeker kinnitab, et suitsetamisest loobuja saab apteegist valida mitme toote vahel, nagu näiteks närimiskumm, imemistablett, plaaster ja suukaudne pihusti.

Kuidas neid kasutada?

„Närimiskummi tarvitatakse enamasti 12 nädalat ning kasutatakse kuni 15 närimiskummi päevas ehk 1 näts tunni-paari tagant. Sama on ka imemistabletiga. Plaaster sisaldab rohkem toimeainet ja plaastrit kasutatakse kuni 6 nädalat, suukaudse pihusti abil saab suitsetamisest lahti 3–6 kuu jooksul. Loomulikult võib tooteid omavahel kombineerida,“ selgitab proviisor.

Kõiki tooteid on erineva nikotiinisisaldusega, mis tähendab, et inimene saab valida endale sobivaima. Närimiskumme ja imemistablette on müügil 2- ja 4milligrammise nikotiinisisaldusega.

“Plaastrite eelisena on need diskreetsed, organism saab nikotiini ühtlaselt, mis kergendab dooside vähendamist,” kinnitab Limmer. Plaastreid on 3 erinevat tugevust ja 2 erinevat varianti – need jagunevad selle järgi, kas neid hoitakse nahal 16 või 24 tundi.

* Ööpäevane plaaster on neile, kes teevad päeva esimese suitsu juba 30 minutit pärast ärkamist. 24tunnine plaaster toimib aga nii ärkveloleku kui ka uneaja vältel ning hommikune suitsunälg on väiksem.

* 16tunnine plaaster sobib neile, kes teevad päeva esimese suitsu 1–2 tundi pärast ärkamist. 16tunnine plaaster toimib ärkveloleku ajal, ei häiri uinumist ega und.

Peamine on plaastrit vahetada alati õigeaegselt. Nõnda saab vältida võõrutusnähtude tekkimist.

Pihusti puhul tuleks seda kasutada vastavalt vajadusele, aga mitte rohkem kui 2 pihustust 30 minuti jooksul.

“Kindlasti tuleks aga mõne kaasuva kroonilise haiguse ja lisaks manustatavate ravimite korral konsulteerida oma arstiga ja seejärel vajadusel ravimite annuseid korrigeerida,” rõhutab apteeker. Riskirühma kuuluvad näiteks diabeetikud, vererõhuprobleemide või meeleoluhäiretega inimesed, kuid ka teised.

Suitsetamisest priiks professionaalse abiga

Kui inimene tuleb apteeki abi saama ning on teinud otsuse suitsetamisest loobuda, pannakse üheskoos paika tähtaeg, millal inimene on valmis alustama. Seejärel aitavad apteegi tervisenõustajad ja apteekrid koostada loobumis- ja raviplaani. “Suitsetamisest loobumise võõrutus võtab keskmiselt aega 8-10 nädalat. Loobumine tervikuna on aga pikem protsess, mis kestab kuni aasta arvutades esimesest tubakavabast päevast ning eeldab pidevat loobuja ja nõustaja omavahelist koostööd,” selgitab Limmer. 

Nõustamise protsess koosneb 4–6 visiidist. Esmakordne nõustamine kestab 45–60 minutit, järgnevad seansid 15 minutit. Kui esmane nõustamine toimub silmast-silma, siis edaspidine konsulteerimine võib toimuda ka telefoni või e-maili teel.

Nõustamise hulka kuuluvad nõuanded, individuaalse loobumisplaani koostamine, juhiseid taasalustamise vältimiseks ja sõltuvuse ravi. “Esmase nõustamise käigus kinnistatakse loobuja motivatsiooni ja koos määratakse kindlaks loobumise tähtaeg ja pannakse paika nõustamis ja raviplaan,” räägib apteeker. Kokku lepitakse ka ajad järgmisteks kohtumisteks, mille ajal vesteldakse edusammude üle ja vajadusel korrigeeritakse loobumis- või raviplaani.

Tubaka mittetarvitajaks saab loobuja 12 kuud pärast tubakatarvitamisest loobumise esimesest päev. Apteeker tõdeb lõpetuseks, et peamine on see, et inimene on kindlameelne ning soovib ise suitsetamisest loobuda. Teda saab küll toetada, kuid tahe loobuda peab tulema ikka inimese enda seest.

 

Äripäev
25. January 2019, 10:07

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi