Gripivaktsiin läks moodi

Gripi vastu on vaktsineeritud tänavu varasemast rohkem.
Gripi vastu on vaktsineeritud tänavu varasemast rohkem.Foto: Scanpix/ PantherMedia
Tänavusel gripihooajal on teisiti kaks asja: esiteks sai vaktsiin ikkagi ruttu otsa, ehkki seda toodi kaks korda rohkem Eestisse kui mullusel rekordaastal. Teiseks on saabunud gripiravimile kõrvale sama toimeainega koopiaravim.

Gripihooaja ja tänavuse aasta alguseks on vaktsiinid hulgimüügist ja vaktsineerimiskabinettidest otsas, kuid vähestes apteekides ning perearstikeskustes veel saadaval. Tänavu toodi Eestisse 50% rohkem gripivaktsiini kui mullu.

Ravimiameti tegevuslubade ja inspektsiooni büroo vaneminspektor Klara Saar rääkis, et käesoleval gripihooajal on Eestisse toodud ligi 123 000 annust gripivaktsiini (24 980 annust kolmevalentset vaktsiini Influvac ning 98 000 annust neljavalentset vaktsiini VaxigripTetra). "See ületab eelmisel hooajal turustatud kogust üle 50%," lisas ta. Mullune partii omakorda oli suurem varasemate hooaegade vaktsiinikogustest.

Võib öelda, et käesoleval hooajal on Eestis vaktsineeritud gripi vastu pea iga kümnes inimene.

Saare sõnul on vaktsiinid hulgimüügist ja vaktsineerimiskabinettidest otsas, kuid vähestes apteekides ning perearstikeskustes veel saadaval. "Gripi vastu vaktsineerimise kõrgaeg oli sügisel enne gripiviiruste levikut, aga vaktsineerida võib ka praegu – immuunsus tekib ligikaudu 2–3 nädala jooksul, seevastu oht grippi nakatuda kestab kevadeni," lisas ta.

Lisandunud on geneeriline gripiravim  

Seni sai grippi haigestumisel esimese 1-2 päeva jooksul abi Roche gripiravimist, aga tänavusest hooajast on haigekassa andnud soodustuse ka geneerikule.

Gripi raviks turustatakse Klara Saare sõnul Eestis Tamiflu kõvakapsleid (müügiloa hoidja Roche Registration GmbH) ja Ebilfumin kõvakapsleid (müügiloa hoidja Actavis Group PTC ehf), mille toimeaine on oseltamiviir. Mõlema ravimi laovaru hulgimüügiettevõtetes on tema kinnitusel kokku üle 19 000 originaali ja ravimid on apteekides üle Eesti saadaval.

Äripäev
10. January 2019, 14:20

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi