Sportiv mees ja vitamiinid: kas ja mida võtta?

Sportlase vitamiinivajadus kõrgem.
Sportlase vitamiinivajadus kõrgem.Foto: Pixabay
Südameapteegi proviisor Mariana Džaniašvili selgitab meeste tervise kuu raames, mida peaksid vitamiinide ja mineraalainete osas silmas pidama noormehed, kes teevad rohkelt trenni.

D-vitamiin meie laiuskraadil hädavaljalik

Talvele vastu minnes ei saa üle ega ümber D-vitamiinist, mille olulisust korratakse palju. „Tõesti on nii, et enamikul Eestimaal elavatest inimest on D-vitamiini tase alla soovitusliku piirmäära, mistõttu tuleks seda toidulisandina juurde tarvitada neil kuudel, mille nimes sisaldub R-täht,“ ütleb Südameapteegi proviisor Mariana Džaniašvili. Lisaks sellele, et D-vitamiin aitab meie immuunsüsteemil tugev olla, toetab see luid ja liigeseid. Vastavat näitu peaksid silmas pidama kindlasti spordiga tegelejad ja füüsiliselt aktiivsed inimesed. „Meie laiuskraadil loetakse D-vitamiini alumiseks piiriks 75 nanomooli liitri kohta, ent füüsiliselt aktiivsed tervise- ja harrastussportlastel peaks see näit olema 125 nanomooli liitri kohta,“ lisas Džaniašvili.

Magneesium aitab kaltsiumil imenduda

Mineraalainetest on aga spordiga tegelevate meeste jaoks väga oluline magneesium. Piisav magneesiumitase organismis tagab selle, et rohkem kui 300 ainevahetusprotsessi saavad toimuda. Südameapteegi proviisori sõnul on magneesium väga oluline kaltsiumi imendumisel: „Kaltsium on ülioluline meie luudele. Koos on neil vastupidised protsessid kehas täita – kui kaltsium aitab lihasel kokku tõmbuda, siis magneesium seisab selle eest, et lihas saaks lõõgastuda. Kui kehas on näiteks kaltsiumi piisavalt, aga puudu magneesiumit, aitab selline tasakaalutus kergesti kaasa lihaskrampide tekkimisele.“ Seega peaksid lihaskrampide tekkimise korral rohkelt trenni tegevad mehed kindlasti toidulisandina lisaks magneesiumi tarvitama.

Magneesiumi puudus organismis võib põhjustada lisaks lihaskrampidele ka liigeste valulikkust ja kasvuhäireid. Mariana Džaniašvili sõnul hakatakse kaltsiumipuudust organismis kompenseerima sellega, et vajaminev kogus võetakse luudest, kus kaltsiumi leidub rohkem. „Nõnda väheneb aga luu tihedus ja selle tulemuseks võib olla luude hõrenemine ehk osteoporoos,“ viitab Džaniašvili. „Kaltsium on üks olulisim mineraalaine meie kehas, mis osaleb paljude protsesside toimimises, alustades südamelihase ja teiste lihasrakkude tööst. Seetõttu peaksid spordiga tegelevad poisid sellele kindlasti tähelepanu pöörama,“ lisab proviisor.

B-grupi vitamiinid

Veel üks vitamiinigrupp, mida peaksid spordiga tegelevad mehed kuurina lisaks võtma, on B-vitamiinid. B-vitamiinid on kasulikud ja samaaegselt meie organismile vajalikud mitmel põhjusel. „Spordi seisukohast toetab see vitamiinigrupp meie organismi energiatootmist, närvide ja lihaste talitust,“ selgitab Südameapteegi proviisor.

Koensüüm Q10

Proviisor juhib tähelepanu veel koensüüm Q10-le, mis aitab kaitsta organismi liigse lihaspinge ja oksüdatiivsete kahjustuste eest ning toimib antioksüdandina. “Lisaks aitab koensüüm Q10 vähendada väsimust ja kurnatust. Päevaseks ohutuks koguseks peetakse 100 mg - 200 mg,” juhendab proviisor.

Glükoosamiin

Glükoosamiin toimib ehitusplokkidena glükoosamiinglükaanis ja hüaluroonhappes, mis mängivad olulist rolli liigesekõhres. “Lisaks kaitseb glükoosamiin liigeskõhre ja soodustab selle uuenemist. Glükoosamiin leevendab liigesepõletikku ja võib pika aja kestel aidata vähesel määral ka liigesekõhre kahjustustest taastuda,” räägib Südameapteegi proviisor Mariana Džaniašvili glükoosamiini olulisusest sportivate meeste jaoks. Samuti aitab see leevendada valu ja taastab liigese liikuvust. Eriti oluline on see võistluste eel, mil koormus liigestele on tavapärasest suurem.

Aminohapped (L-arginiin, L-ornitiin, L-lüsiin, L-karnitiin)

Aminohapped moodustavad meie keha massist 15–20%. „Aminohapped soodustavad kasvuhormooni produktsiooni ja selle kaudu ühtlasi lihasmassi kasvu ning rasva osakaalu vähenemist keha koostises,” sõnab Mariana. Samuti on aminohapped tähtsad energia transpordil. Proviisor lisab, et sporti tehes kiireneb lihaste uuenemiseprotsess, mistõttu on vaja kuni kaks korda suuremas koguses aminohappeid lihaskudede üles ehitamiseks.

Oomega-3 rasvhapped

Veel tasub spordiga tegelejatel meeles pidada oomega-3-rasvhappeid, mis on olulised põletikumediaatorite alandajad. Mariana Džaniašvili sõnul leevendavad need ületreenimise tagajärgi, aga ka liigeste jäikust ja põletikulisi protsesse. “Lisaks aktiveerivad need rasvhapped valkude sünteesi, tõhustades nii treeningute anaboolset toimet,” räägib proviisor.

Oomega-3 rasvhapete manustamine kombinatsioonis mõõduka treeninguga aitavab parandada tervist ning vähendada südame-veresoonkonna haigustesse haigestumise riski. Mõne uuringu tulemusena on tõdetud, et oomega-3 rasvhapete manustamine vähendab ka lihasvalulikkust. Treeningute puhul on oluline see, et oomega-3-rasvhapped aktiveerivad immuunsüsteemi ning vähendavad sel moel treeningutest põhjustatud oksüdatiivse stressi (vabade radikaalide) negatiivseid mõjusid. Seetõttu on ka treeningust taastumine kiirem ja tõhusam.

Äripäev
28. November 2018, 15:36

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi