D-vitamiini tasub sisse ahmida ka talvel

D-vitamiin aitab turgutada nii vaimset kui ka füüsilist tervist.
D-vitamiin aitab turgutada nii vaimset kui ka füüsilist tervist.Foto:
Kõige rohkem teatakse D-vitamiini kui kaltsiumi taseme reguleerijat kehas, mis tugevdab luid ning aitab vältida luude nõrgenemist põhjustavaid haigusi, nagu näiteks osteoporoosi. Kuid D-vitamiinil on ka teisi olulisi mõjutegureid.

Kuid üha rohkem on ka uuringuid, mille tulemused on näidanud, et D-vitamiinil võib olla kasulik kaitsetoime südamepuudulikkuse, diabeedi, vähi, hingamisteede nakkuste, autoimmuunhaiguste ja isegi juuste väljalangemise vastu.

Üllatavalt paljudel inimestel on D-vitamiini tase ebapiisav. Näiteks ühe uuringu kohaselt esineb D-vitamiini puudus rohkem kui 40 protsendil Ameerika Ühendriikide täiskasvanud elanikkonnast. Probleemi sellise leviku tõttu on oluline kindlaks teha, milliseid tagajärgi võiks see rahva tervise jaoks kaasa tuua.

D-vitamiin ja kõhurasv
Ühes hiljuti läbi viidud uuringus kontrolliti varem täheldatud seost rasvumise ja madalama D-vitamiini taseme vahel, keskendudes eelkõige erinevat tüüpi keharasvade võimalikule koostoimele D-vitamiiniga.

Uuringu läbi viinud teadlaste sõnul oli liigse kõhurasva olemasolu seotud madalama D-vitamiini tasemega: "Tugev seos kõhurasva koguse suurenemise ja madalama D-vitamiini taseme vahel viitab, et suurema vööümbermõõduga inimestel esineb suurem vitamiinipuuduse väljakujunemise risk ning nad peaksid laskma oma D-vitamiini taset kontrollida."

Siiski ei õnnestunud uuringu käigus välja selgitada, kas D-vitamiini puudus põhjustab rasva ladestumist kõhupiirkonda või aitab kõhurasv mingil viisil kaasa D-vitamiini puuduse tekkele. Teadlaste sõnul püütakse tulevastes uuringutes selle seose põhjus ja mõju kindlaks teha.

D-vitamiin ja krooniline valu
Aastate vältel on mõned teadlased pakkunud välja teooria, mille kohaselt võib D-vitamiini madal tase põhjustada või süvendada kroonilist valu.
2015. aastal otsustas rühm teadlasi analüüsida selle seose uurimiseks olemasolevaid andmeid.

2015. aastal uuendatud Cochrane'i ülevaates selgitatakse:
"Vaatlusandmed ja kaudsed tõendid viitavad D-vitamiini puuduse võimalikule rollile kroonilise valu põhjustes." Teadlased kontrollisid põhjalikult paljude uuringute andmeid.
Pärast analüüsimist jõudsid nad järeldusele, et olemasolevad teaduslikud tõendid pole piisavalt tugevad, et kinnitada seost D-vitamiini puuduse ja kroonilise valu vahel.
Teadlased märgivad: "Nende tõendite põhjal on D-vitamiini märkimisväärne kasulik mõju erineva kroonilise valu seisundite korral ebatõenäoline. Küsimus, kas D-vitamiinil võib olla kasulik mõju konkreetsete kroonilise valu seisundite korral, vajab täiendavat uurimist."
Seega on tarvis täiendavaid uuringuid, et nimetatud seos lõplikult välja selgitada.

 

Äripäev
27. November 2018, 08:21

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi