Abivahendi kaardi taotlemine muutus lihtsamaks

Abivahendite hulka, mida inimesed võivad vajada, kuuluvad ka kuuldeaparaadid.
Abivahendite hulka, mida inimesed võivad vajada, kuuluvad ka kuuldeaparaadid.Foto: Erik Prozes / Äripäev
Paljud erivajadustega ja puuetega inimesed, sh ka lapsed, vajavad paremaks toimetulemiseks abivahendeid. Alates 5. novembrist jõustus muudatus, mis kergendab oluliselt abivahendi kaardi taotlemist.

Vajalikeks abivahenditeks võivad olla näiteks lamatiste ennetamiseks mõeldud madratsid; mähkmed; reieproteesid; poti- ja dušitoolid; liikumisabivahendid nagu kargud, ratastoolid; kuulmisabivahendid jne. Abivahendite ostmine ja üürimine riigipoolse soodustusega on reguleeritud sotsiaalkaitseministri määrusega.

Alates 5. novembrist jõustus muudatus, mis kergendab oluliselt abivahendi kaardi taotlemist. Nüüdsest on võimalik taotleda seda sotsiaalkindlustusameti kodulehel.

Sotsiaalkindlustusameti ekspertiisi ja sotsiaalteenuste osakonna äriteenuste juhi Helen Avarlaiu sõnul sai abivahendi kaarti ka varem elektrooniliselt taotleda, kuid taotlemise protsess oli aeganõudev ning 90 protsenti inimesi eelistas tulla klienditeenindusse. Tänaseks on taotlemine viidud ameti kodulehele ning kogu protsess on lihtne ning võtab aega vaid kaks minutit ning 3-5 päeva jooksul saadetakse kaart postiga taotlejale koju. „See on suur muudatus ning vähendab kindlasti ka järjekordi ameti klienditeenindustes, sest neid inimesi, kes käisid kaarti ametis kohapeal taotlemas, oli aastas umbes 20 000,“ lisas Avarlaid.

„Kes ei soovi isikliku abivahendi kaarti internetis taotleda, saab teha seda endiselt sotsiaalkindlustusameti klienditeenindustes üle Eesti,“ lisas Avarlaid. 

Selleks, et riigipoolse toetusega abivahendit saada, on abivahendeid müüvale või üürivale ettevõttele vaja esitada kaks asja – isiklik abivahendi kaart ning abivahendi vajadust tuvastav tõend. Abivahendi vajadust tuvastavat tõendit saavad väljastada pere- või eriarstid ning tegevusterapeudid ja füsioterapeudid, kes töötavad rehabilitatsiooni või tervishoiuteenust osutavas asutuses. Samuti võib abivahendi vajadus olla märgitud rehabilitatsiooniplaanis. Puudeta lapsele on abivahendeid võimalik soetada jätkuvalt ainult eriarsti tõendi alusel.

Äripäev
15. November 2018, 14:07

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi