Testi teadmisi: kas antibiootikumid hävitavad viiruseid või baktereid?

Antibiootikume tuleb kasutada targalt
Antibiootikume tuleb kasutada targaltFoto: Scanpix/ PantherMedia
Antibiootikumiresistentsus on kasvav probleem. Selle üheks põhjuseks on ravimite vale tarvitamine.

Kas sina tead, millal ja kuidas on õige antibiootikume kasutada? Terviseameti kodulehel saab testida oma teadmiste õigsust. Tee test siin.

Mis on antibiootikum?

Antibiootikumid on ravimid, mida kasutatakse erinevate mikroobide poolt põhjustatud infektsioonide raviks. Kui antibiootikume kasutatakse valesti või hooletult, võib haigestumist põhjustanud mikroob muutuda antibiootikumide suhtes tundetuks e resistentseks. Selle tagajärjel kujuneb välja olukord, kus infektsiooni põhjustanud mikroobi suhtes ravi enam ei ole.

Mõjukas meditsiiniajakirjas Lancet ilmus hiljuti ülevaade antibiootikumresistentsete (AMR) bakterite poolt põhjustatud tervisekahjust Euroopa regioonis. 2015. aastal haigestus Euroopas AMR bakterite poolt põhjustatud infektsioonidesse üle 670 000 inimese, millest üle 63 protsendi olid seotud erinevate tervishoiuasutustega. Haigestunutest ligi 33 000 suri.

„Kahjuks on 39 protsenti tervisekahjust põhjustatud karbapeneemidele või kolistiinile resistentsete (viimase rea antibiootikumid) bakterite poolt. Selliste bakterite tekitatud infektsioonide raviks ei ole enam antibiootikume,“ ütles terviseameti peaspetsialist ja Lääne-Tallinna keskhaigla infektsioonhaiguste arst Pille Märtin.

Arsti ettekirjutusi peab järgima

Märtini sõnul on viidatud uuringu valguses väga oluline igal arstil hoolikalt läbi mõelda iga antibiootikumi kasutamine. „Patsiendid peavad hoolikalt järgima arsti ettekirjutusi, kindlasti ei tohi kasutada varasemast järele jäänud antibiootikume,“ toonitas  Märtin.

Riiklikult on korraldatud pidev järelevalve eelpool nimetatud mikroobide avastamiseks ja leviku ohjamiseks. Eesti asetub viidatud uuringu valguses ühte regiooni Põhja-Euroopaga, kus AMR bakteritega seotud tervisekahju on üks madalamaid võrreldes ülejäänud regiooniga. Meie ülesanne on seda positsiooni igati hoida.

 

 

Äripäev
13. November 2018, 13:14

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi