Emakakaelavähki haigestumus on suur, huvi sõeluuringu vastu väike

Emakakaelavähki haigestumus on suur, huvi sõeluuringu vastu aga väike.
Emakakaelavähki haigestumus on suur, huvi sõeluuringu vastu aga väike.Foto: Scanpix/ PantherMedia
Emakakaelavähki haigestumine püsib Eestis võrreldes eelnevate aastatega endiselt kõrge, aastas diagnoositakse vähk rohkem kui 160 naisel.

Selle aasta esimesel poolel käis emakakaelavähi sõeluuringul vaid 21% kutsutud Eesti naistest.

Käesoleval aastal oodatakse emakakaelavähi ennetamise uuringule osalema naisi, kes on sündinud aastatel 1963, 1968, 1973, 1978, 1983 ja 1988.

Emakakaelavähi ennetamiseks kutsutakse ka sel aastal kampaania abil naisi osalema ennetavas uuringus, kus on võimalik näha kehas muutusi juba enne vähi teket. Uuringus osalemine on ravikindlustatud naistele tasuta.

Haigestumise risk on kõrgem 40.–50. eluaastates naistel, kuid haigestuda võivad ka nooremad.

Emakakaelavähieelne seisund võib kesta 10 kuni 15 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme – sellepärast ongi väga oluline uuringus osaleda.

2018. aasta esimesel poolel käis emakakaelavähi sõeluuringul vaid 21% sihtrühma naistest. Kõige enam on sõeluuringul käinud naised, kes elavad Saare, Hiiu ja Lääne maakonnas. Kõige vähem aga naised, kelle elukohaks on Lääne-ja Ida-Virumaa ning Jõgevamaa.

Kuidas osaleda?

Nimeline kutse saadetakse postiga rahvastikuregistri aadressile, mistõttu on vajalik kontrollida, kas rahvastikuregistris olev aadress on see, kus tegelikult elatakse. Seda saab kontrollida riigiportaalis eesti.ee. Kui sealsed andmed ei ole täpsed, ei pruugi kõik kutsed kahjuks uuringule oodatud naiseni jõuda. Koos paberkutsega saadetakse välja ka elektroonne kutse, mis saadetakse E-Tervise patsiendiportaali digilugu.ee. Kutset saab vaadata oma saatekirjade alt.

Tasub meeles pidada, et uuringul osalemiseks ei pea kutset ootama jääma. Kui teie sünniaasta on tänavuste kutsesaajate nimekirjas, tuleb helistada endale kõige sobivamasse tervishoiuasutusse ning aeg uuringuks kirja panna. Registreerimisel kontrollitakse eelkõige teie sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust.

Kui registreerite end näiteks raviasutuse tasulisele vastuvõtule, tuleb sellega koos tehtavad uuringud (sh PAP-test) tasuda ise ning neid haigekassa tagasiulatuvalt ei hüvita. Uuringule minnes võtke kindlasti kaasa isikut tõendav dokument.

Infot ja materjale emakakaelavähi sõeluuringu kohta leiab haigekassa lehelt.

Äripäev
01. October 2018, 15:02

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi