Ka kreemid lähevad vanaks ja riknevad

Sarnaselt toiduainetele peab ka kosmeetika puhul jälgima säilivustähtaegu.
Sarnaselt toiduainetele peab ka kosmeetika puhul jälgima säilivustähtaegu.Foto:
Sarnaselt toiduainetele on parim enne ka nahahooldustoodetel ja sellest on mõistlik kinni hoida.
Selleks, et nahk oleks klaar ning ostetud nahahooldustooted mõjuksid lubatult, tasub kinni pidada pakendil märgitud aegumistähtajast. Säilivusaja ületanud tooted mitte ainult ei kaota oma tõhusust, vaid võivad kasu asemel hoopis kahju teha.
 
Benu Apteegi ajakirjas Ilu&Tervis tõdevad erinevad ilueksperdid, et tõepoolest, nahahooldus- ja kosmeetikatooted on kasutamiseks mõeldud vaid ajal, mis lõpeb pakendile märgitud säilivustähtajaga. Sestap tasub vähemalt poole aasta tagant vaadata tähelepanelikult vannitoas ja kosmeetikakotis olevatele toodetele otsa ning vahetada aegunud tooted välja.  
 
Kaua tohin avatud tooteid kasutada?
Vichy ja La Roche-Posay müügi- ja marketingikoordinaator Signe Soldan kinnitab, et kosmeetikatoodetele ei märgita minimaalset säilivusaega, kui see on pikem kui 30 kuud. Selliste toodete pakendile märgitakse üldjuhul periood, mille jooksul võib tarbija kosmeetikatoodet pärast tootepakendi avamist ohutult kasutada ilma, et toote kvaliteet või efektiivsus muutuks. Nimetatud teave esitatakse avatud kreemipurgil sümboli abil, mille sisse või vahetusse lähedusse kantakse ohutu kasutamise periood kuudes. Kuude arv kirjutatakse numbritega, mille järele märgitakse täht „M“. 
 
„Avatud toote kvaliteet ja efektiivsus võib aja jooksul väheneda, kui toodet valesti hoiustatakse või üle lubatud aja kasutatakse. Esimesel juhul võib välistest teguritest lähtuvalt (näiteks päike: UV) kannatada koostis ning seeläbi muutuda toote tõhusus, teisel juhul ei saa toimeainete lubatud tulemust aga garanteerida. Toote soetamisel on kindlasti oluline leida pakendilt „avatud kreemipurgi“ sümbol, mis näitab, mitu kuud avamishetkest säilib toote kvaliteet ja tõhusus. Kuigi igapäevasel kasutamisel kulub 50 ml toode umbes kahe kuuga, võib kasutusaeg kasutustiheduse või muude tegurite tõttu inimestel erineda ning seepärast on oluline jätta meelde, mis kuus toode kasutusse võeti ja sellest lähtuvalt leida just oma konkreetse toote viimane kasutusaeg,“ selgitab Signe. 
 
Eucerin Balticumi koolitaja Helina Diana Helmdorf lisab, et kord juba avatuna muutuvad kosmeetikatooted aja jooksul kaitsetuks mustuse ja  erinevate mikroorganismide – seened, hallitus, bakterid – suhtes. „Neid satub kosmeetikatoote sisse nii õhust kui ka nahalt erinevate kosmeetikavahendite kaudu. Mikroorganisme võib leida kõikjalt, kus neil on võimalik elada ja kasvada. Neid esineb loomulikul kujul nii meie nahal kui ka õhus, toidus ja vees, mida me tarbime,“ lisab ta. 
 
Kosmeetikatooted sisaldavad kosmeetiku sõnul enamasti vett ning avatuna võib kokkupuude hapnikuga tekitada seente ja bakterite paljunemiseks paraja keskkonna, mis halvemal juhul võib lõppeda nahalööbe või silmapõletikuga. Mis aga mõjutab toote säilimist? „Kindlasti hoiustamistemperatuuride kõikumine – liiga külm või kuum temperatuur, samuti päikekiirgus, vee aurustumine võib kergesti muuta kosmeetikatoote õiget keemilist tasakaalu, vähendada või hoopis võimendada mõningate komponentide toimet. Emulsioonide faasid (vesi/õli) võivad lahkneda. Tooted võivad ka kuivada, mistõttu on neid raskem nahale kanda,“ loetleb koolitaja. 
 
Millise aja möödudes tuleks avatud toode välja vahetada?
Helina Diana Helmdorf toob välja, et kui tootja ei ole pakendil teisiti teavitanud, võiks vahetada tooted välja avamise järel nõnda: ripsmetušš, vedel lainer – 2–3 kuud pärast avamist – ja kreemid –niisutajad, päikesekaitse, vananemisvastased, vedel jumestuskreem – 6 kuud kuni aasta pärast avamist. Šampoon, palsam, juuksehooldusvahendid, parfüüm, küünelakk tuleks minema visata 2 aastat pärast avamist. Deodorant, antiperspirant, suuveed, puudripõhjaga meigitooted, huulepulgad, silmapliiatsid vananevad kuni 3 aastaga, meigisvammid aga 3–7 nädala jooksul. 
 
„Kõige kindlam on kasutada kosmeetikatoode ära pakendil lubatud aja jooksul, hoiustades seda ettenähtud moel, see tähendab ühtlase temperatuuriga kohas (mitte üle 25°), kaitstes otsese päikesevalguse ja niiskuse eest. Samas on aeg-ajalt mõistlik hinnata toote seisukorda ka visuaalselt n-ö talupojamõistust kasutades. Kosmeetikatoode ei ole piim, mis rikneb kohe, kui kuupäev möödub. Üldjuhul tuleb toote kõlblikkuse hindamisel jälgida järgmisi näitajaid: värvus, lõhn, konsistents. Häirivate muutuste korral tasub toode ära visata,“ tõdeb Helmdorf.
 
Signe Soldan lisab, et päikesekaitsekreemide eripära on nende kaitsev funktsioon UVA- ja UVB- kiirguse kahjustuste eest ning pakendil ettenähtust pikemaajalisem kasutamine võib kaasa tuua kohesed ja tuntavad tagajärjed. Kui pakendil on kirjas, et avatuna säilib toode 12 kuud, siis 13. kuul pärast avamist ei pruugi toode nahka samal määral kaitsta ning on oht päikesepõletuse ja muude nahakahjustuste tekkeks. 
 
Bioderma müügiesindaja Sandra Maria Kaer lisab omalt poolt, et olenevalt koostisest vananevad kõik tooted erinevalt. Minimaalse säilimistähtaja märkimine ei ole kohustuslik kosmeetikatoodete puhul, mille minimaalne säilimisaeg ületab 30 kuud. Selliste toodete puhul peab neil olema märge selle kohta, millise aja jooksul pärast avamist on toode ohutu ja seda võib kasutada, ilma et see tekitaks tarbijale mingit kahju. Eelkõige tuleks toode kasutada ära pakendil oleva märgitud aja jooksul pärast selle avamist. Vastasel juhul kaotab toode vaikselt oma mõju, ajapikku muutub esialgne meeldiv konsistents ja lõhn ning õhuga kokku puutudes on see hea koht bakterite paljunemiseks. 
 
Andrus Kõrge, kes tegeleb nahahooldussarja Sebamed turundamisega, paneb aga kõigile südamele, et kreeme ei tohiks hoida niisketes ruumides. „Seal paljunevad bakterid kiiremini  ja tooted võivad kiiremini rikneda. Tooted võiksid olla kuivas ja jahedas kohas. Purgikreemide puhul on oluline kasutada spaatlit, et vältida toote saastumist ja kiiret riknemist. Päikesekreemide puhul on kindlasti väga oluline jälgida nii säilivusaega kui ka avatud perioodi. Kui avada päikesekreem või -ihupiim suvel, tuleks järgmisel suvel kindlasti uus toode muretseda. Päikesekaitsekreem on mõeldud inimese kaitsmiseks kahjulike välismõjude eest ehk siis eelkõige UVA- ja UVB-kiirguse eest ning siin ei tohiks riskida võimaliku toime nõrgenemisega,“ tõdeb ta. 
 
Mida me siis senini valesti teeme?
Tõepoolest, kuigi sel teemal räägitakse üha rohkem, on siiani neid, kes teadmatusest teevad toodete säilitamisel vigu. Signe Soldan tunnistab, et üks arusaam, mida ei saa otseselt pidada vääraks, on näiteks see, et kreemipurke peetakse väga ebahügieenilisteks. „See, kas olukord vastab tõele, oleneb paljugi konkreetsest kreemipurgist. Ühiskasutatavad tooted või toodete testrid, mida võib leida kaubanduslikest ettevõtetest, võivad olla ebahügieenilisemad, seega neid tooteid tasub testida ainult enda kätel või käe välisküljel, mitte näol. Isiklikud kreemipurgid, kuhu piltlikult öeldes keegi teine oma näppe ei topi, ei ole kindlasti eelmise näitega võrreldavad. Siiski tasub tähelepanu juhtida hügieenile – mõistlik oleks enne igat kasutuskorda, kui anumasse on tõesti füüsiliselt vaja näpp sisse panna, käed korralikult pesta ning kuivatada,“ tõdeb ta. 
 
Helina Diana Helmdorf lisab siia juurde, et on inimesi, kes arvavad, et kreemi külmkapis hoidmine aitab hoida seda värskena. „Ehkki taoline paras jahedus on kosmeetikatootele üsna sobiv temperatuur, ei sobi kreemidele pidev temperatuuride vaheldumine, näiteks kui võetakse see kord kaasa sauna-spaasse, reisidele, unustatakse seejärel vannituppa mõneks ajaks ja siis pannakse tagasi külma,“ tõdeb Helmdorf. Samuti ei tohi tema sõnul ripsmetuši kuivades seda kunagi hakata n-ö ellu äratama sinna vett lisades. See tõstab plahvatuslikult ebasoodsate bakterite hulka tuubis. „Ka päikesekreemid eelistavad pigem olla varjatud otsese päikesekiirguse eest. Kvaliteetne päikesekaitsetoode sisaldab küll filtreid, mis on stabiilsed ja vastupidavad nii UV-kiirgusele kui ka kuumusele, kuid paremaks säilivuseks tuleb hoida toodet rannas võimalusel kusagil kaetuna,“ lisab ta. 
 
Andrus Kõrge tõdeb siinkohal, et väga oluline on jälgida mahetoodete säilivust, kuna looduslikud tooted sisaldavad vähe säilitusaineid ja see tähendab lühemat säilivusaega. „Kui tunned ja näed, et kreemi konsistents ja lõhn on muutunud, tuleks kasutamine kohe lõpetada,“ tõdeb ta.
 
Sandra Maria Kaer kinnitab omalt poolt, et nii palju, kui on inimesi, on ka erinevaid tõekspidamisi. „Ühed jälgivad hoolikalt toodete kuupäevi ja koostisosi, teised paraku ei hooli sellest või lihtsalt puudub piisav teadlikkus. Õnneks on mitmed meediakanalid täis kasulikku infot, et inimesed oskaksid sellele tähelepanu pöörata ning teaksid meeles pidada. Sama toote pikaaegne ja ebasobilikes tingimustes hoidmine on väga levinud, mistõttu tuleks oma harjumused läbi mõelda ja üle vaadata. Iga toote soetamisel tuleks lugeda põhjalikult sellel olevat infolehte, uurida pakendit ja tutvuda lähemalt informatiivse teabega. Kosmeetika on toit meie nahale, millel eest tuleb põhjalikku hoolt kanda ja eriti just probleemse naha puhul.“
 
 
Äripäev
14. September 2018, 12:44

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi