Kui kaugelt on telekat tervislik vaadata?

Kui tunned telerit vaadates silmades ebamugavust, tuleb ekraanist kaugemale liikuda.
Kui tunned telerit vaadates silmades ebamugavust, tuleb ekraanist kaugemale liikuda.Foto: Scanpix
Telerit peaksid sa vaatama nii kaugelt, et tekstid ekraanil oleksid kergelt ja silmi liigselt pingutamata loetavad.

Kui tunned telerit vaadates silmades ebamugavust, tuleb ekraanist kaugemale liikuda, rõhutab Läti Apotheka proviisor Alîna Fleiðmane.

Ideaalse ekraanisuuruse saamiseks tuleb istumiskaugus tollides korrutada 0,535ga ja ümardada siis lähima ekraanimõõduni. Kui tavapärane istumiskaugus telerist on 2 m (80 tolli), siis ideaalse ekraani suuruseks sellises ruumis on 42 tolli (80 x 0.535 = 42). 

Vaata telekat päevavalges

Kuigi televiisori vaatamine liiga lähedalt väsitab silmi, võib lemmiksaadete ja filmide vaatamine kehvas valguses osutuda silmadele veelgi kahjulikumaks.

Soovituslik on telerit vaadata päevavalgusega ruumis, sest liiga valgusküllases või hoopis väga pimedas ruumis peavad silmad ekraanil toimuva jälgimiseks liigselt pingutama.

Näiteks pimedas telerit vaadates nõuab väikeste ja eredate objektide nägemine silmadelt lisapingutust ja soodustab pupillide laienemist. Kui on aga ikka soov pimedas filmiõhtuid nautida, tuleks valida teler, mis on suuteline ekraani eredust kohandama ruumi valgusega. Selline funktsioon aitab vähendada pinget silmadele.

Ka silmad vajavad puhkust

Esmalt on oluline asetada televiisor õigesti paika – silmade kõrgusele või madalamale, et ära hoida silma vertikaallihaste pingutust.

Samuti tasub järgida 20-20-20 reeglit. Selle järgi tuleb pärast iga 20-minutilist ekraanivaatamist 20 sekundit vaadata 20 meetrit eemal olevat objekti. Ja muidugi peab kuulama keha – kui silmad tunduvad pärast ekraani vaatamist väsinud, tuleks mõneks ajaks pilk tõsta ja kaugemale objektile suunata.

Loomulikult tuleb eriti teraselt jälgida laste aega ekraani ees. Nemad peaksid kindlasti iga 20 minuti tagant televiisori vaatamisest pausi pidama.

Äripäev
06. August 2018, 11:00

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi