Seksuaalvägivalla ohvrid leiavad abi neljast kriisiabikeskusest

Häbi ja kättemaksuhirm on põhjused, miks paljud seksuaalvägivalla ohvrid ei pöördu abi saama.
Häbi ja kättemaksuhirm on põhjused, miks paljud seksuaalvägivalla ohvrid ei pöördu abi saama.Foto: Scanpix/ PantherMedia
Alates eelmisest aastast saavad kõik seksuaalvägivalda kogenud inimesed pöörduda abi saamiseks ööpäevaringselt seksuaalvägivalla kriisiabikeskustesse (SAK), mis on loodud neljas Eesti piirkonnas haiglate juurde: Lääne-Tallinna Keskhaigla, Tartu Ülikooli Kliinikum, Pärnu Haigla ja Ida-Viru Keskhaigla.

Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi koordinaatori Keete Janteri sõnul on käesoleva aasta esimese kuue kuuga pöördunud SAKidesse abi saama 36 seksuaalvägivalla rünnaku üleelanut. Neist 21 pöördus Lääne-Tallinna Keskhaiglasse, 8 Tartu Ülikooli Kliinikumi, 4 Ida-Viru Keskhaiglasse ja 3 Pärnu Haiglasse. 

„Viiel juhul ründas kannatanut rohkem kui üks seksuaalvägivallateo toimepanija ja nendel juhtudel olid ründajateks kannatanu jaoks võõrad inimesed. Enamikul juhtudest oli aga seksuaalvägivalla toimepanijaks ohvri jaoks rohkemal või vähemal määral tuttavad inimesed,“ ütles Janter.

Janter selgitas, et see on ka üheks põhjuseks, miks väga paljud seksuaalvägivalla üleelanud inimesed ei pöördu abi saama. „Tuntakse häbi ja kardetakse kättemaksu, sageli on ka tuttava või lausa lähedase inimese poolt toime pandud seksuaalvägivalla toimumist endalgi raske aktsepteerida ja ollakse segaduses.“

Janter rõhutas, et kõige olulisem on pakkuda seksuaalkuriteo üleelanutele õigeaegset ja asjatundlikku abi. „Seksuaalkuriteo tõendamise seisukohast on ülioluline, et üleelanud pöörduksid võimalikult kiiresti abi järele, sest vaid siis on võimalik dokumenteerida võimalikud vigastused ja koguda kannatanu kehalt toimepanija bioloogilist materjali. Hiljem on võimalik kogutud materjalidest määrata DNAd ja kasutada tulemusi kohtus,“ rääkis Janter.

Seksuaalvägivalla kriisiabikeskuse pakutav abi on tasuta ning inimese enda soovist ja nõusolekust lähtuv. Seksuaalvägivalla kriisiabikeskused asuvad:

  • Lääne-Tallinna Keskhaiglas (Sõle 23);
  • Tartu Ülikooli Kliinikumis (L.Puusepa 8);
  • Pärnu Haiglas (Ristiku 1);
  • Ida-Viru Keskhaiglas (Ilmajaama 12).
Äripäev
02. August 2018, 16:52

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi