Kitsepiim nakatas juunis 4 inimest puukentsefaliiti

Kitsepiim võib olla ohtlik.
Kitsepiim võib olla ohtlik.Foto:
Neli inimesed nakatusid puukentsefaliiti kitse toorpiima joomise järel juunis. Terviseamet ei täpsustanud, kas juhtumid leiti samas piirkonnast ja samal ajal.
.

Terviseameti epidemioloogilise valmisoleku büroo juhataja Irina Dontšenko sõnul on Eestis sel viisil nakatumist  registreeritud 2010 aastal üks, 2011 aastal 2, 2015 aastal üks ning tänavu 4 juhtu.

Haigelt loomalt saadud piima tarbimine võib põhjustada ka suuremaid puhanguid. Selline olukord meenus Dontšenkole 2005. aastast, kui Tallinnas haigestus puukentsefaliiti 37 inimest, kes kõik jõid paari päeva jooksul sama toorest kitsepiima. Juhtum leidis aset mai alguses 2005. aastal Tallinnas Kristiine Keskuse turismimessil. Nakkusallikaks olnud kits infitseeriti. 

Maailmas on registreeritud juhtumeid, kus inimesed on haigestunud ka viirust sisaldava lehmapiima tarvitamise järel, kuid seda tuleb ette harvem.

Terviseamet tuletab meelde, et puukentsefaliidi haigestumise ennetamiseks on kõige tõhusamaks meetmeks vaktsineerimine. Vaktsineerimisega võib alustada aastaringselt. Oluline on teada, et puukentsefaliidi vastane vaktsineerimine koosneb kolmest süstist: kaks esimest üheks hooajaks piisava immuunsuse andvat süsti tehakse 1–3kuulise vahega, kolmas kuni aasta hiljem. Edasi on kaitset vaja iga 3-5 aasta tagant kordussüstiga uuendada.

 

Äripäev
29. June 2018, 09:29

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi