Uuring: kas põlevkivitööstus mõjutab laste tervist?

Põlevkiri kaevandamine.
Põlevkiri kaevandamine.Foto: ÄP/Veiko Tõkman
Terviseamet viib Ida-Virumaal läbi uuringu, et saada aimu, kas põlevkivitööstusest mõjutatud aladel kasvavatel lastel on mujal elavatest lastest suurem tõenäosus astma või teiste allergiahaiguste tekkimiseks.

"Kuigi Ida-Virumaal on tootmise vähenemise, parema tehnoloogia kasutuselevõtmise ja keskkonnaseadusandluse rangemate nõuete tõttu õhusaasteainete heitkogused põlevkivitööstuses juba enam kui paarikümne aasta jooksul pidevalt vähenenud, on probleem siiski püsiv," ütles terviseameti keskkonnatervise osakonna nõunik Hedi Harzia.

"Seetõttu ongi projekti eesmärk välja töötada metoodika, mis võimaldab hinnata keskkonna ja laste tervisliku seisundi omavahelisi seoseid põlevkivitööstusest mõjutatud aladel," lisas ta.

Uuringu tulemuste põhjal täiendatakse vajaduse korral tulevikus kasutusele võetavaid keskkonnaalaseid meetmeid, mis vähendavad põlevkivitööstuse negatiivset mõju elukeskkonnale ning seega hoiavad põlevkivipiirkonna elanike tervist.

Keskkonnaanalüütikute  ja  tervishoiuteenuse osutaja kaasamiseks tehtud riigihanke võitis Tartu ülikooli ja Eesti Keskkonnauuringute Keskuse OÜ ühispakkumine.

Uuringusse kaasatakse 10–11aastased kooliõpilased Ida-Virumaa koolidest, pöörates erilist tähelepanu põlevkivitööstusest mõjutatud Kiviõlile, Kohtla-Järvele, Ahtmele, Narvale ja Sillamäele.

Projekti esimeses etapis töötatakse välja metoodika, mille alusel viikse hiljem läbi metoodika rakendamise pilootprojekt. Teises etapis selgitatakse välja uuritavate koolide õpilaste kokkupuude nii põlevkivisektorist kui muudest allikatest pärineva õhusaastega. Kolmanda etapina viiakse uuritavate koolide õpilaste seas läbi küsitlus ning neljandas etapis viiakse läbi laste kliinilised uuringud.

Äripäev
15. June 2018, 15:55

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi