Naermine mõjutab ajutegevust

Naermine mõjutab ajutegevust.
Naermine mõjutab ajutegevust.Foto: Scanpix
Kompuutertomograafia abil läbiviidud uuring näitas, et naermine vallandab ajus heaoluhormoone endorfiine.

Uuring viidi läbi Oxfordi ülikooli, Soomes asuva Turu ülikooli PET-keskuse ja Aalto ülikooli ühistööna. Teadlased usuvad, et koos naermine aitab luua ja hoida sotsiaalseid suhteid, jagab tööheaolu portaal oma jutunurgas.
 
Uuringus kasutati kompuutertomograafi ja see oli esimene kord, kui inimestel uuriti naeru mõju ajule. Aju reaktsiooni uuriti kahes osas: sõpradega koosnaermise ning üksi veedetud aja järel.

Uuringus osalejad naersid seda rohkem, mida enam oli ajus opioidretseptoreid.

Naermisest põhjustatud endorfiinide vallandumine võib olla oluline mehhanism, mis toetab sotsiaalsete suhete moodustamist, tugevdamist ja hoidmist. Endorfiinide vallandumisel tekkiv heaolu ja lõõgastus süvendavad turvalisusetunnet.
 
Ka puudutus vallandab endorfiine, aga naermine võimaldab moodustada laiemaid sotsiaalseid võrgustikke kui vastastikkune puudutus.

Naer nakkab kergesti. Inimeste sotsiaalsus on erinev. Teadlaste sõnul sõltub ka see opioidretseptorite toimimise erinevustest organismis.
 
Teadlased innustavad palju naerma. Seltskonnaga koos hea nalja peale naermine lõõgastab. Mida rohkem kaaslastega naerate, seda tugevam on teie ühtekuuluvustunne!

Algallikad: yle.fi, JNeurosci

Äripäev
06. June 2018, 12:39

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi