Millised raskused on tööl ületamiseks ja mis on ohumärk?

Uuel töökohal alustamine võib olla pingeline aeg.
Uuel töökohal alustamine võib olla pingeline aeg.Foto: Scanpix/Phovoir
Uuel töökohal alustamine võib olla pingeline aeg. Kohtud uute inimestega, püüad ammutada uut informatsiooni ja leida sobiv lõunasöögi koht. Rääkimata sellest, et püüad jätta head muljet oma uuele juhile.

On täiesti normaalne tunda ennast sisseelamise perioodil natuke tasakaalust väljas. Aga kuidas teha vahet, kas ebamugav tunne on lihtsalt alustamise närv või midagi enamat? Kindlasti oled sina ise kõige õigem inimene selle üle otsustama, aga järgnevalt paar näidet selle kohta, mis on normaalne, mida aga pidada ohumärgiks, vahendas tööheaolu portaal.

Suur väsimus – normaalne

Sa suudad päeva lõpus vaevu silmi lahti hoida ja jääd tukkuma kohe, kui istud kodus diivanile.

Ära muretse, see on täiesti normaalne. Kui alustad uuel töökohal, siis oled justkui üleskeeratud terve päeva. Osaled koolitustel, mõtled esmamuljele, mida jätad ja ammutad endasse võimalikult palju informatsiooni – see kõik väsitab. Pea vastu, tunned ennast paremini juba paari nädala pärast.

Vastumeelsus tööle mineku ees – ohumärk

Pühapäevaõhtune stress  uue töönädala ees kestab sinul terve nädala ja tunned ärevust juba ärgates. Kui jõuad kontorisse, siis vaatad pidevalt kella ning peidad ennast lõuna ajal, et vältida suhtlemist uute kolleegidega.

Kui selline ärevus kestab kauem kui ühe nädala, siis see on probleem. Midagi on sinu jaoks valesti ja intuitsioon annab sellest märku. Leia aega enesereflektsiooniks, mis on sinu jaoks valesti ja pea meeles, et sa ei pea kõigega rahul olema.

Sul ei ole tööl sõpru – normaalne

Eelmises töökohas tundsid kõiki ja nautisid meeskonnaga koosolemist. Uuel kohal aga pole veel kellegagi sellist sidet tekkinud ja tunned ennast üksikuna.

See on küll ebameeldiv, aga see on normaalne. Suhete loomine võtab aega, ole kannatlik. Miks mitte kutsuda uued kolleegid kohvile?

Keegi ei soovi sind aidata - ohumärk

Ei sinu juht, kolleeg ega personalijuht. Sa nagu hõljuksid isevoolu ilma igasuguse sihita. Kui palud juhilt juhendamist, siis ta kaob ära, kui kirjutad personaliosakonda, ei saa sa vastuseid küsimustele. Ja kolleegid? Vaikivad.

See ei ole normaalne. Kui sa ei saa koolitust, juhendamist ja tähelepanu, siis on midagi kindlasti valesti. 

Sul on tunne, et sul pole õrna aimugi, mida sa tegema pead – normaalne

Mis selle andmebaasi nimi oligi? Ja millal on järgmine meeskonna koosolek? Kas su juht tõesti arvab, et saad seda suurt projekti üksinda vedada? Sa ei ole kindel, et saad uue tööga hakkama ja vahel võib tekkida kahtlusi, et kas sa üldse oled pädev selleks tööks.

See on täiesti normaalne. Võtab aega, et uue töö üksikasjad endale selgeks teha, eriti kui oled teinud suure hüppe või vahetanud valdkondi. Pea meeles, et sind on värvatud, sest tööandjal on sinu võimetesse usku! Peagi hakkab kõik laabuma.

Töö, milleks sind värvati ja mida sa tegelikult teed, on täiesti erinevad – ohumärk

Sa arvasid, et sind värvati juhtima ettevõtte uusi turundusprojekte, aga nüüd palutakse sul teha hulk müügikõnesid ja saavutada ebareaalseid tulemusi. See ei ole kindlasti töö, millele kandideerisid ja see on tõsine ohumärk.

Võib-olla tasub vestelda juhiga, aga kui ebakõla on nii suur, et tundub teadliku valetamisega, siis on tõenäoline, et sa pole õiges kohas ning peaksid mõtlema oma järgmistele sammudele.

Artikkel pärineb väljaandest The Muse.

Äripäev
30. May 2018, 13:54

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi