Vistrikevastane võitlus nõuab igapäevast hoolt

Vistrikke ei tohi pigistada, kuna see võib põhjustada infektsiooni lisandumist või armide teket.
Vistrikke ei tohi pigistada, kuna see võib põhjustada infektsiooni lisandumist või armide teket.Foto: Scanpix/ PantherMedia
Akne on kõige sagedamini esinev nahahaigus: seda esineb eri andmetel koguni 60-80 protsendil inimestest vanuses 12-24 eluaastat.

Akne ehk vistrikud on krooniline põletikuline haigus. Akne korral tekkivad näole, seljale ja mõnikord ka rinnakule punetavad paapulid, mädapunnid, avatud komedoonid (nn mustpead) ja suletud komedoonid. Vahel esineb raskekujulist aknet nahaaluste mädaste sõlmedena, kirjutab Südameapteegi proviisor Mariana Džaniašvili.

Aknega ei pea leppima ega seda vaikselt kannatama. Olenevalt akne raskusest valitakse kas lokaalne ravi või süsteemne ja lokaalne ravi.

Kerge või „tavalise” akne puhul saab abi küsida apteekrilt, kes annab nõu, kuidas nahka puhastada ja hooldada.

Akne puhul on oluline õige ja igapäevane nahahooldus:

- Naha pesemine hommikuti ja õhtuti. Selleks võiks kasutada õrnatoimelist nahapuhastusvahendit, mis kantakse sõrmedega nahale ning hiljem loputatakse leige veega.
- Nahka ei tohi liiga intensiivselt hõõruda. Punne ei tohi pigistada, kuna see võib põhjustada infektsiooni lisandumist või armide teket.
- Puhastusvahendi PH-tase võiks olla 5-7, et ei tekiks nahaärritust. Pesemine on oluline, kuna see eemaldab nahalt surnud rakud, liigse rasu ja keskkonnast tuleva mustuse.

Kliinilised uuringud on näidanud, et naha igapäevane hoolikas puhastamine aitab uute vistrike teket ennetada.

Aknehaige naha puhastamiseks sobivad kõige paremini lipiidivabad kergelt kootava ja abrasiivse toimega puhastusvahendid. Naha puhastamise järel tuleb kasutada niisutavaid kreeme kuivuse vähendamiseks.

Kord nädalas võib kasutada puhastavat maski, päeva jooksul võib näolt liigset rasu eemaldada niiskete salvrätikutega ning kasutada õlivaba niisutavat kreemi.

Nahaarsti vastuvõtule

Nahaarsti vastuvõtule tuleks minna mõõduka või raske aknemuutuse korral, kui naha olukord on väga halb.

Arst oskab soovitada patsiendi nahast lähtuvaid lahendusi. Tugevate põletikuliste muutustega ja armistuva akne korral on valikravi nahaarsti poolt määratav isotretinoiinravi.

Miks esineb ka täiskasvanutel akneprobleeme?

Akne võib esmakordselt avalduda ka alles hilisemas täiskasvanueas. Täiskasvanud aknehaigetel naistel paikneb lööve tavaliselt näo alumisel kolmandikul ja enamikul on peamiseks lööbeelemendiks komedoonid. Lööve võib olla ka samasugune kui noorukiea akne korral.

Akne tekkimist või püsimist 40-aastastel naistel seostatakse kõige rohkem peitekreemidega, mida kasutatakse tihti olemasoleva akne varjamise eesmärgil. Süüdistatud on ka niisutavaid ja päikesekaitsekreeme ning näotoonikuid. Akne pikka püsimist võivad soodustada pärilik foon, hormonaalne seisund, dieet, suitsetamine ja stress.

Allikas: Südameapteek

Äripäev
28. May 2018, 11:51

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi