Raseduse alguses võib valuvaigisti ohtu kujutada

Soome arstide leht Mediuutiset kirjutas märtsis, et ibuprofeeni kasutamine raseduse alguses näib mõjutavat loote munarakke – teisisõnu võib viia raseduse alguses võetud ibuprofeen tema tulevaselt tütrelt lapsed.

Prantsuse teadlased avaldasid veebruaris murettekitava info palju kasutuses oleva põletikuvastase ravimi ibuprofeeni kohta. Selle kasutamine raseduse alguses näib mõjutavat sündiva tütre viljakust edaspidi. Varem on ibuprofeeni peetud raseduse algusjärgus üsna süütuks põletikuvastaseks ravimiks, rääkis HYKsi dotsent, naistehaiguste ja sünnituse eriarst Heli Malm.

“See on esimene taoline uuring. Meie teada ei ole varem võetud uurida ka inimloote munasarjakudet ja vaadatud, kuidas valuvaigisti seda mõjutab,” rääkis Malm. Munasarjakude saadi 185 aborteerunud 7–12 nädalat vanalt tüdruklootelt. Kude jäeti ibuprofeeni mõju alla kas 2, 4 või 7 päevaks. Ibuprofeen jõudis looteni läbi emakoogi. Human Reproduction väljaandes ilmunud uuring näitas, et ravim põhjustab loodete munasarjarakkudes muutusi, muutes nende arvu. Neid hävis normaalsest rohkem. Seda võis märgata juba pärast 2 päeva ibuprofeeniga kokkupuudet. “Suur osa neist muutustest siiski taastus, kui kokkupuude ravimiga läbi sai,” lisas Malm, kes näeb prantslaste uuringus selget vajadust asja edasi uurida.

“Põhjalike järelduste tegemiseks oli materjali ikkagi vähe ja tulemused vasturääkivad,” lisas ta. Malm pidas silmas seda, et mõju avaldus siis, kui ravimi kontsentratsioon oli väga suur. “See välistab võimaluse, et avastus on märkimisväärne, aga siiski paneb mõtlema mehhanismidest, mida me veel ei tunne,” lisas ta. Malm vastas küsimusele, kas see uuring muudab midagi tema töös, eitavalt.

Jätkuvalt on ibuprofeen esimese valiku preparaatide seas, selgitas ta, kui teemaks on rasedusaegne põletikuvastane ravi.

Põletikuvastaseid ravimeid ei soovitata kasutada raseduse viimase trimestri ajal, kuna seda on juba aastakümneid teatud, et need võivad mõjutada loote vereloomet ja neerude toimimist raseduse lõpus. Kõikidest ravimitest on raseduse ajal esikohasoovitus paratsetamoolil, ehkki ka selle puhul on loomkatsetes täheldatud samasugust toimet loote munasarjadele.

“Ettevaatlikkus on igal juhul omal kohal. Ilma põhjuseta ei tohi pealtnäha turvalisi valuvaigisteid ja põletikuvastaseid ravimeid tarvitada,” lisas Malm.

Äripäev
25. May 2018, 09:45

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi