Taruvaik - suurepärane abi loodusest

Mesilaste toodetud taruvaik kaitseb ka inimeste tervist.
Mesilaste toodetud taruvaik kaitseb ka inimeste tervist.Foto: wikipedia.org
Taruvaik ehk proopolis on kaitseb mesilasi ja ka inimesi mitmesuguste tüütute hädade eest.

Taruvaik ehk proopolis on vaigutaoline mesilassaaduste kõrvalprodukt, mida mesilased kasutavad taruseinte tihendamiseks ja kindlustamiseks. See kaitseb mesilasperet viiruste, seente ja bakterite eest. Just samade omaduste tõttu on taruvaiku ka mitmetes apteegipreparaatides, räägib Apotheka apteeker Kerli Valge.

Mesilased koguvad taruvaigu lähteaineid loodusest: pungadelt, lehtedelt ja vartelt, lisades sellele süljenäärmete eritist, vaha ja õietolmu. Taruvaigul on keeruline keemiline koostis, sisaldades hulgaliselt erinevaid kasulikke aineid: vitamiine, mineraalaineid, antibakteriaalseid aineid, aroomiaineid, pigi ja vaha. Taruvaigul on meeldiv lõhn, kuid mõru maitse.

Juba Vana-Egiptuses kasutati taruvaiku tervendamise otstarbel. Keskaja Euroopas olid mesi ja taruvaik kasutusel külmetusvaevuste, mädaste nahakahjustuste ja teiste vaevuste leevendamiseks. Taruvaik on oma mitmekülgsete omaduste pärast tänapäevalgi väga hinnatud. Viimase 30 aasta jooksul on taruvaiku palju uuritud ning tõestatud, et taruvaigul on antibakteriaalne, viirusevastane ja seenhaiguste vastane toime.

Taruvaiku kasutatakse hingamisteede haiguste ning kroonilise neelu- või kõripõletiku korral, eriti kurgu, neelu ning suuõõne limaskesta vaevuste korral.

Vitamiinid, vitamiinid, vitamiinid

Teadlased on tuvastanud taruvaigus üle 300 erineva ühendi, nende hulka kuuluvad väga paljud makro- ja mikroelemendid, antioksüdandid, peaaegu kõik vitamiinid ja asendamatud aminohapped. Palju on ka antibakteriaalsete omadustega orgaanilisi happeid, põletikuvastaseid aineid, biostimulaatoreid ja palju teisi bioaktiivseid aineid. Lisaks sisaldab taruvaik ka taimseid valke, palsameid, vaha, eeterlikke õlisid ning õietolmu. Oma kasulike omaduste tõttu lisatakse taruvaiku ka vitamiini preparaatidesse. 

Vajutab külmetushaigustele pidurit

Taruvaigul on täheldatud palju häid omadusi, näiteks võib taruvaik aidata pidurdada põletikulisi protsesse, vähendada turseid, alandada kolesterooli ning triglütseriidide taset. Taruvaik võib aidata piirata haigustekitajate arengut, soodustada haavade parandamist ning leevendada isegi valulikkust. Taruvaiku kutsutakse hellitavalt ka „looduslikuks antibiootikumiks“, mida kasutatakse eelkõige tema antibakteriaalsete omaduste tõttu nina-, kurgu-, kõrva- ja hingamisteede vaevuste leevendamiseks. Ka kroonilise neelu- või ägeda kõripõletiku, limaskestade tursete ja köha korral kulub taruvaik marjaks ära.

Äripäev
09. May 2018, 10:05

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi