Koolipoiss Jürgenile on annetustest olnud suur abi

Jürgeni uus vannituba.
Jürgeni uus vannituba.Foto: Kairi Org
Jürgen on 11aastane Saue valla koolipoiss, kes sattus ränka õnnetusse 2 aastat tagasi. Tema kiirema taastumise toetamiseks tehti Facebooki kaudu üleskutse toetada poisi koju vannitoa ehitamist.

Kokku saadi 70 000 eurot, mis võimaldab aidata Jürgenit palju enamaga kui vaid vannitoaga.

Jürgen oli just lõpetanud 2. klassi Nissi Põhikoolis, kui ta 2016. aastal pärast jaanipäeva tiigis sõpradega torudel mängides vee alla kukkus. Ta päästeti, kuid vee all olnud minutid olid liiga pikad ja ta sai ajukahjustuse.

Tema kiirema taastumise toetamiseks tegid Facebooki kaudu kaks heategijat üleskutse, kus heade inimeste abil (sh nii eraisikud kui ettevõtete esindajad) saadi toetussummaks ligi 70 000 eurot ning mõõdukas hulk vajalikke asju. Inimesi puudutad Jürgeni ja tema pere lugu ning isegi ülekanded olid eriliselt soojade sõnumitega, tõdevad heategevuse algatajad.

Üleskutse esmane eesmärk oli koguda raha vannitoa ehituseks, massaaživanni ostuks ning seisu- ja füsioteraapialaua soetamiseks. Lahkete toetajate ja sponsorite abil see ka õnnestus. Aasta lõpus kogutud rahaga alustati jaanuaris projekteerimist ja jaanuari lõpus ehitustöödega.
Mitmefunktsionaalne massaaživann oli vajalik lihaste hoolduseks. Siin tuli appi Balteco suure südamega kollektiiv, kellelt sai Jürgen kingituseks spetsiaalse erilise lihaste lõdvestamise lisavõimalusega valmistatud vanni.

Remondi tegemine usaldati Vaskor Ehitus OÜ ehitajatele. Juhtkonna empaatilised meesterahvad ning kuldsete kätega ehitajad toetasid erinevate materjalide soetamist soodsamalt ning paljud materjalid toodi firma poolt kaasa kingitusena. Hingega abistamise juures olnud projektijuht Sergei Kožemjakin koos firmajuhi Tamo Toodoga kirjeldavad Jürgeni heaks tehtud ehitustöid: “Ruum, millest sai alguse vannitoa ehitus, oli soojustamata ning esimesed tööd tehtigi tagamaks maksimaalne soojustus. Algas vahelagede ja sarikate soojustamine. Küttekeha jaoks oli koht olemas, kuid oli vaja panna uus torustik. Valasime uue põranda, mille sisse paigaldasime põrandasoojenduse. Uued kanalisatsioonitorud said veetud otse katlaruumi. Katlaruumis paigaldasime ka eraldi boileri vanni täitmiseks. Kõik seinad said soojustatud. Tagamaks ohutust kogu majas, tegime korda ka elektriliinid. Sellele järgnes juba plaatimine ja ülejäänud siseviimistlus.” Vannituppa said ka toolid, et kui füsioterapeut tegeleb laual pojaga, siis ema jälgib ja õpib kõrval.“

Võimalused kodus taastuda

Veebruari lõpul valmis kas spetsiaalne füsioteraapialaud koostöös Fysioline professionaalse kollektiiviga. Fysioline pani õla alla suure soodustuse näol ja osaline rahaline toetus laua soetamisel tuli ka Radisson Blu Sky Hotelilt. Hotelli müügi- ja turundusdirektor Girli Nurk põhjendas Jürgeni abistamist: „Hotelli äritegevuse oluliseks osaks on vastutustunne keskkonna ja kohaliku kogukonna eest. Oleme varasemalt SOS Lasteküla ja Vähifond “Kingitud Elu” jt fonde toetanud. Jürgeni lugu ja heategevusalgatus puudutas juhtkonna südameid ning võetigi kiirelt vastu otsus olla toetajaks füsioteraapialaua ostul.”

Veebruaris kimbutasid ka Jürgenit erinevad külmetushaigused, kuid ta on nüüdseks kenasti taastunud ning Jürgen sai üle 1,5 aasta esimest korda pesemist ja veeteraapiat nautida kodus. Seda tänu heade eestlaste abile!

Pere tõstab oma 140 cm pika kasvava poja ratastoolist vanni spetsiaalse abirahaga soetatud vahendi abil. Esialgu pelgas poiss temale välja töötatud veesurve teraapiat, aga nüüd juba lihased lõdvestuvad ja Jürgen juba naudib teraapiat, selgitab pere. Tema kaela ümber on spetsiaalne n-ö ujumisrõngas, et talle anda turvatunnet ja maandada uppumisohtu. Kui esimesel paaril korral tuli vaid naeratus näole, siis nüüd Jürgen naerab laginal ja peale seda on tal rohkel energiat, tema meeled on ärksamad, tunneb ema lapse arengust siirast rõõmu.

Rohkem teraapiat

Toetusraha abil on senise korra kuus taastusprotseduuride asemel saanud Jürgen iga nädal käia teraapiates Pärnus. 

Jürgen saab sel aastal tervelt 4 korda Haapsalu Neuroloogilises Rehabilitatsioonikeskusesse (riik toetas ka tema taastumist), kus ta saab iga päev massaaži, tegevus- ja füsioterapeudi seansse ning käib logopeedi juures, kes kiitis arenenud keelelihaseid. Jürgen sööb juba veidi tahkemaid toite Haapsalus (ema kodus ei julge anda, kardab lämmatamist ning Jürgen naudib kodus annetatud puljongeid ja toormahlasi). Arsti sõnul on Jürgen väga tubli poiss ning tal on tugev närimisinstinkt, mis aitab iseseisvale söömisele kaasa. Tema füsioterapeut Haapsalus kiitis lihaste taastumist. Ema harjutab kodus ka ortoosidega. Käed painduvad juba paremini, jalad on muutunud pehmemaks, kuigi paaris kohas on siiski jäikus ja lihaspinge sees, annab pere ülevaate 2018 esimese kolme kuu arengutest.

Õnneliku juhuse läbi õnnestus emal leppida kokku aeg Saint Peterburgi Ajuinstituudi neroloogi juurde, kes külastab Eestit 15nda nädala lõpul. Esimesed uuringud on ka juba antud selleks kohtumiseks ning Jürgeni EEG saadetakse Saint Peterburgi. See konsultatsioon on võimalik tänu annetatud summale. Aprillis on broneeritud intensiivsed rehabilitatsiooniprotseduurid Pärnus, kus Jürgen saab tegevusteraapiat ja ka psühholoogi abi. Vajadusel saab toetajate abiga nüüd tellida tasulisi protseduure, ema arvas, et näiteks soolakambrit (tal tekib röga) ning elektriimpulssaparaadi protseduuri, millega aktiveeritakse üksikuid lihaseid.

Hetkel veel ei ole leitud füsioterapeuti, kes saaks Jürgenil käia kodus temaga harjutamas.

Jürgeni vanemad ja üleskutse algatajad on siiani pisarateni liigutatud inimeste heasüdamlikkusest ning soovivad kõiki siiralt tänada.

Äripäev
11. April 2018, 10:39

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi