Patsiendi andmed muutuvad sama oluliseks kui tema haigus

Vandeadvokaat Ingeri Luik-Tamme.
Vandeadvokaat Ingeri Luik-Tamme.Foto: Erakogu
Vandeadvokaat Ingeri Luik-Tamme tõdeb, et kuigi arstid tegeleksid meelsamini rohkem patsiendi kui tema dokumentidega, on hoolikas dokumenteerimine ja andmetega töötamine ka haige huvides.

Ingeri Luik-Tamme on advokaadibüroo TGS Baltic vandeadvokaat, kes on spetsialiseerinud alates ülikoolist meditsiini- ja ravimiõigusele.

Mai alguses ühepäevase koolituse tegev Luik-Tamme kinnitab, et tervishoiusektoris põhineb töö, näiteks diagnoosimine, paljuski erinevatel isikuandmetel, mis on saadud kas patsiendi käest või siis patsiendile tehtud analüüside ja uuringute kaudu.

„Kui kunagi andmekaitsega alustasin, näis, et arstidele on nn paberitöö pigem vastumeelne ja nad tahavad tegeleda vaid ravimise ja patsientidega. Kuid nüüd on märgata mõttelaadi muutumist,“ rääkis ta. „Järjest enam jagatakse veendumust, et korrektne dokumenteerimine ja hooliv andmetega ringikäimine on üks osa kvaliteetsest ravist. Dokumentide põhjal toimub paljuski ju ka patsiendi edasine ravi. Samuti unustavad patsiendid tihti palju juttu ära, kui seda kirja pole pandud. “ Ta lisas, et patsiendil on õigus küsida teave kirjalikult kaasa, kuna patsiendid tõesti ei suuda kõike meeles pidada.

„Soovitus juristina tervishoiuteenuse osutajale on, et nad märgiksid ka dokumentidesse, et infolehed on patsiendile kaasa antud. Tagantjärele on seda muidu väga raske tõendada, eriti kui tunnistajaid ei ole või nad ei mäleta täpselt.“

Liigselt lühendeid

Kõik see on Ingeri Luik-Tamme kinnitusel oluline ka tervishoiuteenuse osutaja ja tervishoiutöötaja õiguste ja huvide kaitsmisel, kui juhtub tekkima konflikt. „Puuduliku dokumenteerimise korral on näiteks kohtus hiljem keeruline tõendada, et mingi tegevus on läbi viidud,“ jätkas Luik-Tamme.

Sageli hoiavad arstid dokumenteerimisel aega kokku, kasutades hulgaliselt lühendeid. „Ka haigekassa läbi viidud tervishoiuteenuste kliiniliste auditite kokkuvõtetes tuuakse sagedase kitsaskohana ette liigset lühendite kasutamist, sest kirjapandu muutub niimoodi arusaamatuks või mitmeti mõistetavaks,“ jätkas Luik-Tamme. Kui patsient annab nõusoleku, siis võiks vestlust ka salvestada, kuid ilma patsiendi nõusolekuta see üldiselt lubatud ei ole.

Äripäev
11. April 2018, 09:07

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi