Ravikanepi määramini lihtsustub

Arstide hinnangul ei muutu ravikanepi suhtes tegelikult eriti midagi.
Arstide hinnangul ei muutu ravikanepi suhtes tegelikult eriti midagi.Foto: reform.ee
Kooskõlastusringile saadetud määruse muudatusega lihtsustavad ametnikud mõne narkootilise aine ja ka ravikanepi ravieesmärgil kasutamine.

 

Möödunud reedel tervishoiu- ja tööminister Jevgeni Ossinovski allkirja saanud ja kooskõlastusringile saadetud määrusemuudatuse tõttu ei pea arst enam sotsiaalministeeriumi erikomisjoni taotlust esitama ega seda pärast heakskiitu ravimiametile saatma.

"Muudatustega vähendame bürokraatiat Eestis müügiluba mitteomavate teatud narkootilisi aineid sisaldavate ravimite kasutamiseks," selgitas sotsiaalministeeriumi kommunikatsioonijuht Karin Volmer, kelle sõnul on senine taotlusprotsess olnud keeruline.

"Peamiselt on nende ravimite puhul tegemist inimese jaoks nii-öelda viimase valiku ravimiga, mille arst kirjutab välja siis, kui kõik teised ravimeetodid on ammendunud, näiteks vähiraviga seotud valude vaigistamiseks," lisas ta.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla palliatiivravikeskuse juhataja, anestesioloog-valuarst Pille Sillaste ütles, et tema hinnangul ei muuda määruseuuendus eriti midagi. Ta selgitas, et arstid saavad ravimeid haigetele määrata vaid vastavalt teaduspõhistele näidustustele.

Kannabinoidravimitest on näiteks Marinol ja Cesamet sellised, mida muu hulgas kasutatakse keemiaravi tõttu iivelduse ja oksendamise all kannatavatel haigetel, kes tavapärastele iiveldus- ja oksendamisvastastele ravimitele ei reageeri.

"Keemiaravist indutseeritud iivelduse leevendamiseks on hetkel mitmeid väga tõhusaid ravimeid ja arstid ei näe praktilist vajadust kanepi kasutamiseks," tõdes Sillaste mõlema ravimi vajalikkuse kohta. Ka on nende ravimite hind väga kõrge - Marinoli ühe kuu maksumus jääb 200-800 USA dollari vahemikku ja võib ulatuda ka üle 1000 dollari ning Cesameti kuutagavara maksab umbes 2000 dollarit. Seetõttu pole tema sõnul kindel, kas haiged ja riigi ravikindlustusüsteem on võimelised seda ostma või kompenseerima.

Täismahus loe ERR Uudistest

2005. aastast kehtinud määrus nägi ette, et I nimekirja kuuluvaid narkootilisi ja psühhotroopseid aineid sai meditsiinis kasutada juhul, kui arst oli esitanud põhjendatud taotluse ning selle pidi kooskõlastama sotsiaalministeeriumi erikomisjoni liige. Sellesse nimekirja kuuluvad ka kanep ja selle töötlemisproduktid nagu näiteks hašiš, marihuaana, vaik, ekstraktid, tinktuurid jne, kirjutas ERR Uudised.

Äripäev
22. March 2018, 10:53

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi