Kuseteede põletik eelistab naisi

Uriinianalüüs.
Uriinianalüüs.Foto: Scanpix/PantherMedia
Confido Erameditsiinikeskuse ja Ida-Tallinna Keskhaigla uroloog Toomas Tamm toob kuseteede põletikest rääkides välja, et nende kujunemist soodustavad eelkõige põdeja sugu, aga ka mitmed väga argised asjaolud.

Millistel põhjustel uroloogi poole enim pöördutakse? Kas need pöördumised ja diagnoosid sõltuvad ka kuidagi aastaajast (nagu nt külmetushaigused)?

Tüüpilised kaebused, millega uroloogi vastuvõtule pöördutakse, on urineerimishäired, uriinipidamatus, alakõhu ja seljavalud, muutused suguelundite piirkonnas, sageli ka veri uriinis.

Pöördumistel aastaaegadega kindlat seost ei ole, kuigi mõned põletikud, nagu näiteks meestel eesnäärme põletik, võivad esineda hooajaliselt, ägenedes just kevaditi ja sügiseti. Naistel on põiepõletiku esinemine siiski veidi sagedasem külmematel ja niiskematel aastaaegadel.

Kas on õige arusaam, et naistel esineb põiepõletikku rohkem kui meestel? Mis põhjusel see nii on?

Põiepõletik ehk tsüstiit tekib mikroobide sattumisel kusepõide. Jah, põiepõletikku esineb naistel umbes viis korda sagedamini kui meestel. Põhjus on väga lihtne – see tuleneb naise keha anatoomiast. 
Naistel on kuseteed põieni mitu korda lühemad kui meestel ja nii on mikroobide sattumine põide ka tõenäolisem. Kõik needki põletikud, mis arenevad suguelundites, võivad esile kutsuda põiepõletikku.

Samuti võib naisel põiepõletikku või põie ärritusnähte põhjustada seksuaalpartneri vahetamine. Seda seetõttu, et organism peab kohanema uue partneri mikroflooraga. Vahel kutsub põiepõletiku esile ka väga aktiivne suguelu. Sugulisel teel levivad infektsioonid kipuvad samuti põiepõletikku tekitama.
Üks suurim põletiku vallandumise riskitegur on aga külmetumine. Nii et praegusel talvisel ajal pole ikka mõtet käia väljas lühikese seeliku ja õhukeste sukkpükstega – need oodaku kevadiselt soojemaid ilmu.

Kui mehel on tsüstiit, on see tõenäoliselt seotud mõne muu kuse- ja suguelundkonna haigusega. Enam on põiepõletikust ohustatud vanemad mehed.

Kas neerupõletikke on samuti naistel sagedamini?

Jah, naistel esineb ka neerudes põletikke sagedamini, suuresti samadel, anatoomilistel põhjustel nagu põiepõletikkegi.

Oluline on mainida, et neeruprobleemide sümptomid on reeglina üsna tüüpilised, aga tihti ei pöörata neile piisavalt tähelepanu. Kõige tavalisemaks sümptomiks on tugevad seljavalud koos urineerimise muutusega ja kõrge palavikuga. Tavaliselt esineb valu ühel pool ning sellega võivad kaasneda muutused uriinis, esineda nii palavik kui ka iiveldus. Valu ei sõltu üldjuhul asendist ega muutu, kui asendit muuta. Lihasvenitustest ja lülisambast tekkivad seljavalud ei ole seotud urineerimishäiretega ning tugevnevad asendit muutes.

Kui valu on kestev ja tugev, tuleb kindlasti arsti poole pöörduda. Reeglina on neerude töö kontrollimine lihtne, piisab vere- ja uriinianalüüsist ning vajadusel ka ultrahelist. Uuringud on valutud ja kiired ning haiguste varajane ravi efektiivne.

Mis on need peamised põhjused, miks naistel/meestel kuseteedepõletikud tekivad? Kas need põhjused on täna samad, mis nt 20–30 aastat tagasi?

Enam levinud põhjustest oli eespool juba juttu. Sama ohtlik kui liigne puhtus, on ka ebapiisav hügieenist kinnipidamine.

Oluline on tähelepanu pöörata riskifaktoritele, eelkõige seksuaalelule. Liiga kitsad riided, mida kaasajal sageli kanda armastatakse, häirivad vaagnapiirkonna verevarustust ja võivad mõnikord samuti põletike tekkes suuremaks riskifaktoriks osutuda.
Kuid see kõik ei kehti sugugi mitte kõigi inimeste kohta. Universaalseid lähtekohti ei ole. Mis ühele sobib, ei pruugi teisele sobiv olla.

Krooniliste ja sagedaste põletike ägenemiste korral peab iga inimene koos oma arstiga võimalikud riskid, elulaadi-, söögi- ja joogiharjumused üle vaatama. Sageli piisab väikestest muudatustest, et tüütavatest ja korduvatest põiepõletikest lahti saada.

Milliseid tagajärgi võivad välja ravimata kuseteede põletikud jätta? Kas nende tagajärgede hulka võib lugeda ka vähkkasvajad või ei ole see seos siin siiski nii selge?

Põletiku seost vähiga on palju uuritud ja ühest vastust sellele küsimusele ei ole. Kindel on aga see, et püsiv põletik tekitab organismis muutusi. Muutub organite talitlus, organismi reaktsioon põletikule. Soodustatuks võivad saada nn immunoloogilistel muutustel põhinevad haigused, näiteks reumaatilised kahjustused nii kuse-suguelundites kui ka liigestes.

Millele võib viidata veri uriinis? Erinevad need põhjused meestel ja naistel?

Silmale nähtav veri uriinis (meditsiinilises keeles makrohematuuria) on uroloogiliste haiguste kõige tõsisem ja olulisem sümptom, mis kindlasti vajab põhjuse väljaselgitamiseks põhjalikke uuringuid. 
Kui uriinis on verd ja sellega kaasnevad valud, võib tegemist olla mitmete põhjustega, näiteks põletike ja kividega kuseteedes. Kui uriinis leitakse verd, peab arst kindlasti mõtlema ka pahaloomuliste kasvajate esinemise võimalusele. Kui aga inimene ise märkab oma uriinis verd, tuleb kohe arsti poole pöörduda.

Uriini välimus peegeldab tihti seda, mida on söödud-joodud, kas uriini lõhnaga on sama? Et kui on tavatu lõhn, siis on see ilmselt toidust või võib ka mõni haigus sellist olukorda põhjustada?

Uriini lõhna ja värvust mõjutavad söögid-joogid, tarvitatavad ravimid või ka viibimine nn kemikaaliderikkas keskkonnas (värvid jms). Uriini lõhna “autoriteks” on reeglina uriinis esinevad mikroorganismid.

Oluline on teada, et kuseteede põletike korral võib lisanduda uriinile tugev, vahel lausa keemilisena tunduv lõhn. Ja just mehed kipuvad seda ebameeldivat lõhna eirama. Aga mööda vaadata ei tohiks, sest tegemist võib olla kuseteede põletikuga, kas tingituna näiteks neerukividest või suurenenud eesnäärmest.

Kui uriini analüüs on korras ja ebameeldiv lõhn püsib, siis ilmselt on põhjuseks kas söögid-joogid või ravimid.

Kusepidamatus on suuresti küll eakamate inimeste probleem, aga kas esineb seda ka teatud puhkudel nooremas eas?

Uuringute andmetel kannatab kusepidamatuse all 8–10% elanikkonnast. Ja tõsi on seegi, et uriinipidamatust esineb naistel kaks korda enam kui meestel. Kusepidamatusega naiste arv suureneb koos sünnituste arvuga ja vanuse kasvades nii meestel kui ka naistel.

Peamine probleem seisneb selles, et uriinipidamatust häbenetakse ja abi otsitakse spetsialistidelt liiga harva. Võimalused inimeste aitamiseks on siiski olemas, olenevalt põhjustest on ravivõimaluste valik üsna lai. Väga oluline roll on inimesel endal – treenida tuleb vaagnapõhjalihaseid.

Äripäev
15. March 2018, 16:18

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi