Ülekoormusvigastus võib viia puude tekkeni

Spetsialisti juhistega võimlemine aitab leevendada tööst tingitud luu- ja lihaskonna vaevuseid.
Spetsialisti juhistega võimlemine aitab leevendada tööst tingitud luu- ja lihaskonna vaevuseid.Foto: Arno Mikkor
Luu- ja lihaskonna vaevustest tingitud terviseprobleeme on mitmesuguseid: alates ebamugavustundest ja nõrgast valust kuni haigusteni, mille põhjusel ei saa inimene tööl käia.

Krooniliste vaevuste puhul võib ravi ja paranemine osutuda tihtipeale ebapiisavaks ja tagajärjeks võib olla eluaegne puue või töövõimetus. 

Qvalitas Arstikeskue peaarst Toomas Põld ütleb, et Eestis diagnoositakse vähem kutsehaigusi. Põhjuseks klimaatilised eripärad ning töökultuur. Skandinaavia riikides pööratakse töökeskkonna ohutegurite vähendamisele rohkem tähelepanu ja investeeritakse töötervishoidu märksa rohkem.

"Haigusi diagnoositakse varasemates staadiumites ja tööandja poolt tasustatud taastusravi  on kättesaadavam. Eesti number väiksem just sellepärast, et paljud kutsehaigused jäävad diagnoosimata," jätkab Põld.

"Viimaste aastate jooksul on kutsehaigusena kõige rohkem diagnoositud pehmete kudede haigusi, mis on seotud lihaste ülepingutusega, karpaalkanali sündroomi ja liigeste kahjustusega, mis on samuti tekkinud ülepingest ja sundliigutustest," ütles Qvalitas Arstikeskue peaarst Toomas Põld.

Paljusid probleeme saab vältida või vähendada märkimisväärselt nende raskusastet, järgides kehtivaid tööohutuse ja töötervishoiu seadusi ning hea tava suuniseid. Samuti tuleks käia regulaarselt töötervishoiu arsti juures, ainult nii on võimalik tekkinud kaebustele kiiresti abi saada.

Äripäev
28. February 2018, 15:04

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi