Kuue Eesti inimese sees tuksub annetatud süda

Valmisolek südame siirdamiseks peab olema nii operatsiooni läbi viivatel arstidel kui ka patsiendil ööpäevaringselt.

Ka 25. jaanuari õhtupoolikul tuli tegutseda väga kiiresti, kirurg Günter Taal oli just lõpetanud regionaalhaiglas operatsiooni ja lendas seejärel Helsingisse, kus öösel toimus Helsingi Ülikooli Keskhaiglas edukas südamesiirdamine. Hommikul pärast siirdamise lõpetamist tuli Taal kohe esimese lennukiga tagasi, kuna juba ootas järgmine operatsioon koduhaiglas.

"Patsient kosub Eestis ja ta enesetunne on hea, operatsiooni käigus sai eestlanna Soomest pärit südame," ütles Taal. Tegemist on teise Eestist pärit patsiendiga, kellele Taal südame siirdas, eelmise aasta suvel sai uue südame 54aastane Eestist pärit mees.

"Põhjamaade elundisiirdamiskeskusi liitva Scandiatransplant liikmena on meie võimalused patsiente aidata oluliselt laienenud, just seetõttu on eestlased saanud kiiresti siirdamisoperatsioonile ja doonororganite valik on oluliselt suurem. Eestis oleksime oodanud sobivat doonorsüdant tõenäoliselt mitu aastat," märkis Taal.

 

Taastumine toimub kodumaal

Edaspidi jäävad südamesiirdamise läbinud patsiendid Eesti kardioloogide hoolika jälgimise alla, regionaalhaiglas koordineerib patsientide ravi Pentti Põder. "Operatsioonijärgne nõustamine ja jälgimine on paranemisprotsessis väga oluline. Tihe koostöö Helsingi Ülikooli Keskhaiglaga transplantatsiooni kõikides aspektides on jätkuvalt meie tegevuse nurgakivi," ütles Põder.

Lisaks südamesiirdamisele jätkuvad regionaalhaiglas ka vasaku vatsakese abistamisseadme implantatsioonid. Viimane operatsioon, järjekorras kuues, teostati 22. jaanuaril, ka see patsient on juba edukalt kodus taastumas ja südamepuudulikkusest tingitud kliiniliste näitajate paranemise järel on arstidel plaanis jätta ta südamesiirdamise ootele.

 

Äripäev
27. February 2018, 11:04

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi