Kuidas peatada ninaverejooksu?

Oma vere nägemine võib haige paanikasse ajada. Seega on ninaverejooksu peatamiseks esmalt tähtis säilitada rahu, manitseb kõrva-, nina- ja kurguarst Ulvi Lettermo.

Haige peaks olema istuvas või küliliasendis, et veri ei valguks neelu. Vere võiks sülitada mingisse nõusse või kilekotikesse, et arst saaks hinnata verekaotuse suurust. Allaneelatud veri ajab sageli oksele, pingutamine oksendamise ajal suurendab omakorda veritsust, kirjutab Postimees

Verejooksu peatamise esmase võttena peaks inimene püüdma ise nina sõrmedega kokku pigistada. Kui verejooksu ei õnnestu peatada, tuleb ninna suruda vesinikperoksiidi või õliga immutatud vatitopp. Vere jätkuv valgumine neelu viitab sellele, et verejooksu koht on nina tagaosas või ei ole vatitopp piisavalt sügaval. 

Jätkuva ja tugeva verejooksu korral tuleb kutsuda kiirabi. Arst palub esmalt nina verehüübest tühjaks nuusata või puhastab nina aspiraatori abil, seejärel püüab määrata veritsuskoha. Vähese verejooksu korral kõrvetatakse veritsevat kohta elekterkõrvetiga. Veritsuskohta võidakse suruda pikk hüübimisvastase ainega immutatud marlitampoon.

Välja tuleb selgitada pideva verejooksu põhjus, kontrollida hüübimisnäitajaid, hemoglobiini, trombotsüütide hulka ning vajaduse korral määrata ravi. Kui verejooks on peatatud, tuleks 2–3 nädala jooksul vältida kuumaprotseduure (saun, vann) ja kehalist koormust. 

Äripäev
15. February 2018, 12:17

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi