Valgusega vistrike vastu

Tuhandeid teismelisi masendavate vinnide vastu võib lõpuks ometi olla leitud ravi. Eriliste molekulide vistrikku viimine ning seejärel selle valgustamine punase valgusega kõrvetab punni välja.

Nahahaigus akne on maailma tavalisimate haiguste nimekirjas kaheksandal kohal ja üle kogu planeedi kannatab selle all sadu miljoneid inimesi. Kuigi tegu ei ole ohtliku haigusega, võib häbi põletikulise naha pärast tuua kaasa elukvaliteedi tõsise halvenemise ning põhjustada ärevust ja depressiooni. Arstid on aastaid proovinud eriti raskesti haigeid aidata igasuguste kreemide ja tablettidega, mis peaksid pidurdama vistrike arengut. Kahjuks ilma suurema eduta, sest üle 60 protsendi bakteritest on olemasolevate antibiootikumide suhtes resistentseks muutunud, kirjutab Imeline Teadus.

Nüüd aga on rühm Ameerika Ühendriikide arste leidnud valguse ja valgustundlike molekulide abiga tee bakterite sisemusse. Sel moel kõrvetavad nad kurikaela ära ja juurivad soovimatud külalised välja.

Akne kõige suurem patuoinas on bakter Propionibacterium acnes, kes on loomulik osa kõigi täiskasvanute näo bakterifloorast. Ta elab sügaval poorides ja karvanääpsudes, toitudes karvanääpsude rasunäärmete toodetavast rasust. Tavaliselt kasvab ta aeglaselt ilma mingit kahju tekitamata.

Teismelised on aga tulvil hormoone. Eriti meessuguhormoonid – neid on ka tüdrukutel – stimuleerivad rasunäärmeid valmistama bakterile rohkem toitu. Samal ajal panevad hormoonid naharakud kiiresti jagunema. Suur hulk surnud naharakke blokeerivad karvanääpsu nahapinnale avaneva avause ja jätavad seega suure isuga bakterid luku taha. Varsti kasvab bakterite hulk sedavõrd suureks, et immuunsüsteem reageerib sellele valgeverelibledest koosneva löögirühma piirkonda saatmisega. Võitlused ja sellest tulenev põletikuline reaktsioon täidab vistriku kollase materjaliga, nii et see paistetab üles. Kui vinn lõpuks lõhkeb, jääb nahale arm, mis võib püsida kogu elu.

Bakterisõda möllab eriti just puberteediealiste näos ning neist üheksat kümnest vaevavad vistrikud. Probleemid võivad kesta palju aastaid. Aknet võib esineda nii viieaastastel lastel kui ka viiekümneaastastel täiskasvanutel.

Üks haige kümnest põeb akne eriti rasket vormi, mille puhul vistrikud levivad üle kogu keha, on suured, põletikulised ja tungivad sügavale naha alumisse kihti. 

Teadlased proovivad kogu aeg leida uusi meetodeid kõige raskemat aknevormi põdevate patsientide aitamiseks. Ühe enim lubava katse tulemused avaldati 2017. aastal ning selles katsetati infrapunase laser­valguse, kreemi ja punase LED-valguse kombinatsiooni.

Kuidas uudne meetod täpsemalt toimib, seda loe veebruarikuu Imelisest Teadusest!

Äripäev
12. February 2018, 10:08

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi