Unepuudusest tingitud valu korral valuvaigistid ei toimi

Hiljutine uuring on esile toonud ootamatud seosed unepuuduse ja valutundlikkuse vahel. Need tulemused võivad avaldada olulist mõju valuravi meetoditele.

USA Riikliku Terviseinstituudi (NIH) läbi viidud uuringu tulemuste kohaselt esineb krooniline valu Ameerika Ühendriikides 25 miljonil täiskasvanul ning peaaegu 40 miljonil inimesel on esinenud tugev valu viimase 3 kuu jooksul.

Igasugust valu, mis kestab kauem kui 12 nädalat, loetakse krooniliseks. Krooniline valu võib olla tekkinud vigastuse või haiguse tagajärjel, kuid selle põhjus võib olla ka teadmata. Paljud inimesed püüavad valu leevendada täiendavate meditsiiniliste võtete abil, nagu näiteks jooga või mediteerimine. Ent hiljutine uuring käsitles seost unepuuduse, valutundlikkuse ja tavaliste valuvaigistite vahel, ning selle käigus leiti üllatavaid seoseid. Tulevikus võivad need tulemused aidata kroonilise valuga patsientidel seda ebamugavat seisundit paremini kontrolli all hoida.

Uuringu viisid läbi Bostoni Lastehaigla ja Bostoni Beth Israeli meditsiinikeskuse (BIDMC) teadlased ning saadud tulemused avaldati ajakirjas Nature Medicine.

Unepuuduse ja valu vahelise seose uurimine hiirtel
Teadlased, kelle rühma juhtisid ajufüsioloog Alban Latremoliere (Ph.D.) ja unefüsioloog Chloe Alexandre (Ph.D.), uurisid akuutse ja kroonilise unepuuduse ning sellest tuleneva unisuse mõju tundlikkusele valulike ja mittevalulike stiimulite suhtes.

Lisaks uurisid nad levinud valuvaigistite (nagu näiteks ibuprofeeni ja morfiini) ning ärkvelolekut soodustavate ravimite (nagu näiteks kofeiini ja modafiniili) mõju valutundlikkusele.

Uuringu alguses jälgisid teadlased unetsükleid ja sensoorset tundlikkust 6–12 hiirel, kasutades väikesi peasüsteeme, mis teostasid elektroentsefalograafilisi ja elektromüograafilisi mõõtmisi. See andis neile algjoone andmed.

Seejärel rakendasid teadlased meetodit, kuidas tekitada hiirtel unepuudust viisil, mis ei põhjustanud stressi: nimelt meelelahutuse abil. Et jäljendada sama, mis toimub inimestega, kes liiga kaua ärkvel püsivad, ergutasid nad hiirte tähelepanu ettenähtud uneajal mänguasjade ja huvitavate tegevustega.

Teadlased vältisid hoolikalt hiirtel unepuuduse tekitamisel nende liigset stimuleerimist. Hiiri hoiti ärkvel 12 tundi järjest või 6 tunni jooksul 5 järjestikusel päeval. Neil ärkveloleku perioodidel jälgisid teadlased unisust ja stressitaset ning kontrollisid valutundlikkust.

Valulike stiimulite tundlikkuse mõõtmiseks rakendati hiirtele teatud hulgal soojust, külma või rõhku. Lisaks sellele kasutati närilistel kapsaitsiini, mis on tšillipipra toimeaineks.
Teadlased mõõtsid, kui kaua kulus hiirtel aega valustiimulitest eemale liikumiseks või kapsaitsiini põhjustatud valupunkti lakkumise alustamiseni.

Mittevalulike stiimulite tundlikkuse mõõtmiseks kasutati äkilist valju müra, jälgides samal ajal hiirte reaktsiooni, milleks oli tavaliselt hüpe õhku.

Valuvaigistid ei toimi, kofeiin aga aitab küll
Uuring näitas tugevat seost unepuuduse ja valutundlikkuse vahel.
“Me tegime kindlaks, et mõõdukas unepuudus 5 järjestikuse päeva jooksul võib valutundlikkust muidu igati tervetel hiirtel aja jooksul märkimisväärselt suurendada. Reaktsioon oli valu suhtes spetsiifiline ning seda ei põhjustanud üldine üliärrituvus mistahes stiimuli suhtes,” ütles Chloe Alexandre.

Kõige üllatavamaks avastuseks oli tõenäoliselt asjaolu, et tavalised valuvaigistid ei tundunud unepuudusest võimendunud valu leevendamisel mingit mõju avaldavat. Ibuprofeen ega morfiin ei suutnud unepuudusest indutseeritud ülitundlikkuse mõju vältida ega kõrvaldada. 
Seevastu ärkvelolekut soodustavad ravimid kõrvaldasid edukalt akuutsest ja kroonilisest unepuudusest põhjustatud ülitundlikkuse valu suhtes.
Samas aga ei avaldanud modafiniil ja kofeiin valu leevendavat mõju hiirtel, kes olid maganud normaalselt.

Uuringutulemused näitavad, et kroonilise valuga patsientidel, kes kasutavad tavalisi valuvaigisteid, võib olla tarvis nende annust suurendada, kui neil esineb ühtlasi unepuudus, see aga võib põhjustada kõrvalmõjusid. Kroonilise valuga kaasnevad sageli väsimus ja unehäired. Teadlaste sõnul võivad nende avastused sillutada teed uut tüüpi valuvaigisti väljatöötamiseks.
“See kujutab endast uut tüüpi valuvaigistit, mida pole varem rakendatud ning mis sõltub looma bioloogilisest seisundist. Sellised ravimid võivad aidata katkestada kroonilise valu tsükli, mille korral valu häirib und, see aga omakorda soodustab valu, mis häirib seejärel und veelgi rohkem,” kirjeldas üks uuringu läbi viinud teadlasi Clifford Woolf.

Samuti soovitavad teadlased kasutada kroonilise valuga patsientidel lisaks valuvaigistitele öösel ka und soodustavaid ravimeid ja päeval ravimeid, mis neid ärkvel hoiavad, et nii valutsüklit katkestada.

Kiran Maski, BIDMC unehäirete spetsialist, ütles uuringu tulemusi kommenteerides: “Paljudel kroonilise valuga patsientidel esineb unehäireid ja päevast väsimust, ning mõned valuravimid võivad ise sellisele komorbiidsusele kaasa aidata.”

Ta lisas, et käesolev uuring võib anda uudse meetodi valu ravimiseks, mis võib olla kliinilises hoolduses suhteliselt kergesti rakendatav. 
“Vaja on täiendavaid kliinilisi uuringuid, et mõista, millise kestusega und oleks tarvis, ning testida ärkvelolekut soodustavate ravimite tõhusust kroonilise valuga patsientidel,” tõdes Maski.

Medical News Today
tõlkis Kalle Klein

Äripäev
12. February 2018, 10:04

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi