Vähiravifond on raskelt haigeid toetanud juba neli aastat

Vähiravifondi 4. aastapäeva sündmusel oli kohal ka fondist toetust saav Marju Maasik-Kütt.
Vähiravifondi 4. aastapäeva sündmusel oli kohal ka fondist toetust saav Marju Maasik-Kütt.Foto: Erakogu
Haigekassa juhi sõnul on eraalgatuslik vähiravifond kui sild uute ravimite ning ravikindlustuse vahel, kuniks haigekassa ei saa veel uusi ravimeid rahastada.

Sel neljapäeval toimus Tallinnas Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses vähiravifondi "Kingitud elu" neljanda aastapäeva pressikonverents ning nõukogu koosolek. 

"Vähiravifondi "Kingitud Elu" töö on väga tänuväärne," tunnustas haigekassa juhatuse esimees Rain Laane.

Haigekassa hüvitas 2017. aastal kokku vähiravi 106 miljonit euro eest. "Iga täiendav panus, nagu seda on "Kingitud Elu" fondi suur toetus annetajate poolt, on äärmiselt oluline. Tegeleme sellega et leida fondiga koostöös võimalused kuidas ühiselt saada meie inimeste aitamiseks ravimitootjatelt ravimitele mõistlik hind," ütles Laane.

"Vähiravimite puudulik kättesaadavus on Eesti tervishoiu üks suuri probleeme, kuid mitte ainuke. Fundamentaalne probleem, millest tulenev on ka vähiravimite ebapiisav kättesaadavus, on tervishoiu rahastamise üldine madal tase," sõnas vähiravifondi nõukogu liige onkoloog Peeter Padrik.

Eesti tervishoiukulud on 6,7 % SKP-st, OECD riikides keskmiselt 9%. "Eesti tervishoius kulutatakse 1 inimese kohta poole vähem kui OECD riikides keskmiselt," ütles Padrik.

Samas näitavad vähiravifondi tehtud annetused tema sõnul, et Eesti inimestel on valmidus panustada tervishoidu rohkem, kui nad näevad, kuhu ja milleks see raha läheb. "Poliitikute, tervishoiuametnike ja ehk ka arstkonna ülesandeks oleks luua lisaks haigekassale täiendavad süsteemid, mis võimaldaks tervishoidu tuua täiendavaid vahendeid katmata ravivajaduste hüvitamiseks," lisas onkoloog.

"Vähiravifondi jaoks oli 2017. aasta heas mõttes puuga pähe saamise aasta. Eestimaalaste soov head teha rabas jalust," ütles fondi juhataja Toivo Tänavsuu.

"Fondi tulud kasvasid hüppeliselt ning me saime kinkida lootuse ja elamise võimaluse sajale inimesele. Vähiravifondi panustas ligi 20 000 annetajat ja jätkuvalt said abi kõik vähihaiged, kes fondi poole pöördusid ja kuuluvad meie sihtgruppi. Mitte keegi ei jäänud viimase õlekõrreta. See näitab, et Eesti ühiskonnas on midagi väga hästi: me tahame ja suudame, nagu üks mees, aidata omasid raskes võitluses. Täna on süda tänu täis," rääkis Tänavsuu.

SA Hille Tänavsuu Vähiravifond "Kingitud Elu" on asutatud 5. veebruaril 2014 Hille ja Toivo Tänavsuu ning Janek Mäggi poolt. Fond hüvitab annetustest kogunevate võimaluste piires nende patsientide raviarveid, kelle ravimeid Eesti Haigekassa ei kompenseeri.

Raha tuleb sihtasutusele tehtud annetustest. Fondi nõukokku, mis otsustab kas ja keda toetatakse, kuuluvad onkoloogid Peeter Padrik, Hele Everaus, Kristiina Ojamaa ja Kadri Putnik, Tartu Ülikooli hematoloogia eriala dotsent Edward Laane, ettevõtja ja Belgia aukonsul Eestis Erik Sakkov, näitleja ja psühholoog Rita Rätsepp ja suhtekorraldaja Janek Mäggi.

Äripäev
09. February 2018, 16:04

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi