Soovid saada geenidoonoriks? Pane end juba kirja

Neile, kes soovivad osaleda tänavu aprillis algaval geeniproovide kogumisel, on Eesti Geenivaramu loonud eelregistreerimise võimaluse veebis.

Vabariigi Valitsus on seadnud Eesti Geenivaramule ülesandeks koguda 2018. aastal 100 000 uue geenidoonori vereproovid, millest eraldatakse DNA ning teostatakse selle genotüpiseerimine.

Projekti eesmärgiks on personaalse meditsiini ja geeniteaduse arendamine Eestis. Geenivaramu laiendamine võimaldab hoida seda andmebaasi ajakohasena ning suurendada tema väärtust nii teaduslikust kui ja kliinilise meditsiini aspektist. Projekti eesmärgid kattuvad ülesannetega, mis tulenevad inimgeeniuuringute seadusest.

Hetkel on projekt ettevalmistamisel. Enda soovist proovide kogumise algusega kursis olla saab geenivaramule märku anda SIIN.

Kes võivad saada geenidoonoriks?

Geenidoonoriks võivad saada vabatahtlikkuse alusel Eesti elanikud alates 18. eluaastast, kes ei ole varem liitunud geenivaramuga. Geenidoonoriks saamise ja vereproovi loovutamise eelduseks on eelnev informeeritud nõusoleku vormi allkirjastamine. Selleks luuakse ID-kaardi ja mobiil-ID-põhine digilahendus.

Kus saab anda vereproovi?

Vereproovide kogumine (6 ml veeniverd) toimub suuremates haiglates ja SYNLABi verevõtupunktides üle Eesti. Geenivaramuga liitumine on tasuta.

Äripäev
25. January 2018, 10:51

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi