HPV vaktsiini kaitse on eelduste kohaselt eluaegne

Sellest aastast vaktsineeritakse Eestis HPV vastu 12aastaseid ning esimesel kahel aastal ka 13-14aastaseid tütarlapsi.

Uuringud kinnitavad, et HPV vastase vaktsineerimise puhul on olemas kõik eeldused eluaegse immuunsuse tekkimiseks, kinnitab sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Kärt Sõber intervjuus.

Millal tütarlaste vaktsineerimisega alustada on plaanis täpselt ja kas see algusaeg kehtib kõikidele koolidele?

Immuniseerimiskava koos HPV vastase vaktsineerimisega hakkas kehtima alates selle aasta 1. jaanuarist.

Iga kool otsustab iseseisvalt, millal täpselt tütarlaste vaktsineerimised läbi viiakse.

Seejuures on tagatud kõikide 12-14aastaste tütarlaste vaktsineerimine, seal hulgas juhul, kui selle aasta 1. jaanuari seisuga 14aastane tütarlaps saab 2018. aasta jooksul 15aastaseks ja kool ei ole jõudnud vaktsineerimist 14aastasena alustada. Ehk tähtis on, et tütarlaps oli selle aasta 1. jaanuari seisuga veel 14aastane.

Täpse vaktsineerimise aja määravad koolitervishoiutöötajad vastavalt laste vanusele.

Kui palju 2018. aastaks HPV vastaseks vaktsineerimiseks raha on ette nähtud?

Kui peate silmas lepingulisi väljamakseid, siis kehtiva lepingu järgi ostetakse kogu vaktsiinikogus käesoleva aasta jooksul välja ehk kogu lepinguline maksumus on ligikaudu 1,8 miljonit eurot koos käibemaksuga.

Küll aga ei kulu planeeritult kogu vaktsiin käesoleva aasta jooksul ja vaktsiinikulu on pisut väiksem.

Annab HPV vaktsiin eluaegse immuunsuse? Mida tootja teile selles osa lubanud on?

Värsked uurimistulemused näitavad, et rohkem kui kümme aastat tagasi vaktsineeritud inimesed on endiselt täielikult kaitstud nende puhul kasutatud vaktsiinis sisaldunud HPV tüüpide eest ning seega ka emakakaelavähi eelsete muutuste, genitaaltüügaste ja muude nendest HPV tüüpidest tingitud haiguste eest.

Miski ei viita sellele, et vaktsiiniga tagatud kaitse on praeguseks vaktsineeritud inimeste seas nõrgenenud ning kõik eeldused eluaegse immuunsuse tekkimiseks on olemas. [Allikas: Markowitz L. E., Dunne E. F., Saraiya M. et al. Human papillomavirus vaccination: recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). MMWR Recomm Rep 2014; 63 (nr RR-05).].

Uuringud kaitse kestvuse osas aga jätkuvad.

Eesti oli kuni selle aasta jaanuarini üks viimaseid Euroopa Liidu riike, kus tüdrukute HPV-vastast vaktsineerimist ei tehta, ehkki rahvusvahelised uuringud kinnitavad, et õigeaegne vaktsineerimine aitab ära hoida 86–100 protsenti võimalikest vähijuhtudest.

Üle maailma on praeguseks HPV vastu vaktsineeritud üle 100 miljoni inimese, Eestis on alates 2008. aastast teinud tasulise vaktsineerimise üle 10 000 inimese.

Terviseameti andmetel lasi ennast 2017. aastal Eestis HPV vastu vaktsineerida 791 inimest, neist 132 olid lapsed vanuses kuni 17 eluaastat, ülejäänud olid täiskasvanud.

HPV ehk inimese papilloomiviirused võivad  põhjustada erinevate paikmetega kodüloome ehk tüükaid ja vähkkasvajaid, sh suguelunditel ja ka suuõõnes, tonsillidel ehk n-ö mandlitel. Pappilloomiviirused on ka käte nahatüügaste ehk nn soolatüügaste põhjustajad.

Äripäev
26. January 2018, 18:34

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi