Apteekri 5 nõuannet gripi ennetamiseks

Gripinähtudega tuleb püsida kodus, olla rahulikult, kuni palavik langeb ja haigusnähtused kaovad.
Gripinähtudega tuleb püsida kodus, olla rahulikult, kuni palavik langeb ja haigusnähtused kaovad.Foto: Scanpix/PantherMedia
Proviisor soovitab gripp kodus rahulikult läbi põdeda, sest haigena peab laskma organismil lihtsalt palju puhata, et saaks jõudu haigusega võitlemiseks.

"Kindlasti tuleb püsida kodus, olla rahulikult, kuni palavik langeb ja haigusnähtused kaovad. Ringi liikudes nakatame teisi inimesi ja ka meil endal võivad püstijalu põdemisest tekkida tõsised tüsistused," räägib BENU Papiniidu apteegis töötav proviisor Margot Lehari.

Ravimitest soovitab ta kangemaid sümptome leevendavaid ravimeid. Olemas on pihustatavaid tooteid, mis sobivad ka haige pereliikmetele gripi profülaktikaks. Need on efektiivsed ja aitavad takistada viiruse edasitungimist organismi, kuigi need  gripihaigele endale kahjuks enam ei mõju. 

Ravi tuleb alustada kohe

Lehari sõnul pole paha regulaarne kätepesu antiseptikuga või õhtuti põletikuvastase toimega suuloputusvahendi kasutamine. Tuleb juua palju vett või teed, sest palavikuga kaotab inimene palju vedelikku, ühtlasi aitab vedeliku tarbimine puhastada organismi. Leevenduseks leiab apteegist erinevaid kuumi jooke.

"Gripitees sisalduv paratsetamool vähendab valu ja palavikku, pseudoefedriin teeb nina lahti, enesetunne paraneb, aga kindlasti tuleb järgida maksimaalset päevast kogust, seda jooki ei tohi juua iga paari tunni tagant," hoiatab proviisor.

Liiga suures koguses gripitee joomisega võib organismile kasu asemel hoopis kahju teha. Peab jälgima, et eri raviminimede taga ei peituks üks ja sama toimeaine. "Gripiteed ostes peaks ka apteekriga nõu pidama, sest nad on üsna erinevad – mõned on köha ja mõned kurguvalu vastu," ütleb Lehari.

Alati soovitab proviisor haigestudes juurde võtta C-vitamiini kas preparaadina või süüa palju tsitruselisi või kodumaiseid astelpaju- või mustsõstramarju.

Kui grippi korralikult välja ei ravi, siis võivad tekkida tüsistused, millest kergemalt pääseb põskkoopapõletikuga ja raskemal juhul tekib kopsupõletik.

Äripäev
18. January 2018, 10:55

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi