Milline on senine abi hätta sattunud Jürgeni perele?

Jürgen mängis varem ka viiulit.
Jürgen mängis varem ka viiulit.Foto: Erakogu
Toetusi koguva Jürgeni pere on saanud riigilt ja omavalitsuselt ja lastefondilt küll abi, kuid lapse olukorda arvestades jääb seda napiks.

Ema kirjeldas Terviseuudiste palvel täna veidi juba saadud ja saadavaid toetusi Jürgenile.

Esmane ravi on riigi poolt

* Näiteks olid riigi kulul esimesed 2,5 kuud haiglaravi, kui laps oli koomas. Haiglast saadi välja detsembris 2016 (õnnetus juhtus 29. juunil 2016).

* 2017 sai poiss 3 x 2 nädalat olla Haapsalu Neuroloogises Rehabilitatsioonikeskuses. 2018 suurendas riik võimalust ja saab olla 4 korda. Järgmine kord saab Jürgen Haapsallu veebruaris.

* Lisaks käiakse lapsega Haapsalu taastusravikeskuses regulaarselt, selleks on tehtud raviplaan.

* Riik toetab ka lapse tugiteenusega 3-4 tundi päevas teatud päevadel. Tugiisik veel ei oska Jürgeniga tegeleda palju, ema õpetab. Tugiisikut saab riigi abil ka koolitusele saata, hetkel tegeletakse toetuse taotlemisega.

* Riigi poolt on saadud ühes aastas 78 € retseptiravimite, kreemide jm kompenseerimiseks, mida on siiski vähe ja ei kata kaugeltki kulusid.

* Jürgen on saanud ka retsepti alusel aspireerimise kateetreid (ninast tati ja kurgust röga tõmbamiseks).

* Jürgenil on abivahendite kaart ja sellega saab mähkmeid ja hooldusvahetusi soodsamalt (kuni 90% soodustust).

* Jalgadele ortoosid sai poiss Mesikäpa fondi annetusena.

Lastefond aitas toiduseguga

TÜKi Lastefondiga tehti 2016. detsembris aastane leping, kes aitab ravitoiduga. Leping saab vana aastaga läbi ja pikendada pere ei plaani, sest Jürgenile ei maitsenud eriti toit, mida sealtkaudu sai hüvitada.

Lastefond on aidanud ka saturatsioonianduri soetamisega – Jürgeni sõrme otsa pandav n-ö klõps, mis annab perele öösel märku Jürgeni tervisest, kui vahepeal on olnud hapniku saamisega ja pulsi kiirenemisega probleeme, et saaks aegsasti reageerida.

Haapsalust on ema arvates kõige rohkem abi olnud. Sealne arst aitas ratastooli valikul ja teha taotlust nii, et eelmist tooli sai pere rentida eriti soodsalt: 5eurose omaosalusega kuus. See on nüüd väikseks jäänud ja Jürgen saab heateo abil uue, täismõõtmetes isikliku ratastooli. Lisaks on Haapsalu füsioterapeudid nõuga abiks vahendite valikul jms.

Suur abi on olnud ema sõnul Nissi vallast, kes 2017. aasta lõpuni aitab kütusekulude katmisega: iga nädal 2 korda Raikkülla kooli, Haapsallu, Pärnusse arsti juurde, Tallinnasse ravimite ja toidu järgi käimine jm. Uuest aastast liidetakse vald suureks ja hetkel ei ole ühtki toetust kindel.

Äripäev
15. December 2017, 13:12

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi