Viirusnakkuse peiteaeg on vähemalt 12 tundi

Südameapteegi peaproviisor Triinu Entsik-Grünberg annab nõu, kuidas ära tunda laste külmetushaiguseid.

Külmetushaigused on meie kliimavööndis sügis-talvisel perioodil väga aktuaalne teema. Seda eriti väikelaste puhul, kes on reeglina altimad nii öelda külmetusse nakatuma ja vajavad haigusperioodil rohkesti lapsevanemate tähelepanu.

Külmetushaigus iseenesest on ekslik termin, mida oleme harjunud laialdaselt kasutama, tegelikuks kurja juureks ei ole aga mitte külmetamine vaid niiskete ja külmade ilmadega levivad viirused.

On väga oluline, et seda mõistaksime, kuna nina ja kurgu limaskesta või ülemiste hingamisteede viirusnakkuste puhul on reeglina ainsaks abimeheks aeg.

Antibiootikumid sellisel puhul ei aita – viirushaigused tuleb lihtsalt läbi põdeda katsudes vastavalt vajadusele ja võimalusele selle sümptomeid leevendada.

Külmetushaiguse nähud ei avaldu kohe

  • Viirusnakkuse peiteaeg võib ulatuda 12 tunnist kuni mitme päevani.
  • Samas asub nakatunu nakkust kohe ka kõigile teistele edasi andma, kellega kohtub.

Kuidas külmetushaigusesse nakatumist vältida?

  • Siinjuures on oluline mainida, et kõige tõhusam viis külmetushaiguste leviku tõkestamiseks ja haigestumise vältimiseks on sage ning hoolikas kätepesu.
  • Võimalusel tuleks ka vältida kokkupuuteid haiguse kandjatega. Selle puhul on kõige tõhusam reegel, et haigeid lapsi ei tohi saata kooli ega lasteaeda – haigus tuleb korralikult välja ravida.

Külmetushaiguse peamised sümptomid

Külmetushaiguse olulisemateks sümptomiteks, mille väikelaste vanemad peavad tegelema, on palavik, nohu, köha ja kurguvalu.

 

Äripäev
12. December 2017, 09:22

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi