Alkohol võib lootele tuua üle 400 haiguse

Ükskõik, millisel raseduse perioodil naine alkoholi tarvitab, toimib see lootele alati, sest alkohol läbib platsenta täielikult.

Kogus, mis võib olla ohutu emale, võib olla ohtlik arenevale lootele.

Alkohol on teratogeen ehk aine, mis võib tekitada loote arenevas ajus väärarenguid. Lootel kirjeldatakse alkoholi teratogeenset toimet silmadele, näole, hammastele, skeletile, südamele ja kõige enam närvisüsteemile.

Alkoholi põhjustatud sünnikahjustustega (Fetal Alcohol Spectrum Disorders – FASD) võib kaasneda tõendatult kuni 428 konkreetset erinevat haigust. Need ICD-10 koodiga haigused mõjutavad peaaegu iga organismi süsteemi, nt kesknärvisüsteem (aju), nägemine, kuulmine, süda, vereringe, seedimine, luu- ja lihaskond ning hingamiselundkond.

„Teadlikkus on selle probleemi juures üks peamisi võtmesõnu,“ ütles Eesti Karskusliidu esimees Lauri Beekmann. „Raseduseaegne alkoholi tarvitamine võib tekitada pöördumatuid kahjusid, kuid samas on täielikult ennetatav, kui raseduse kontekst hoitakse alkoholivabana.“

Augustis avaldati Kanada teadlaste eestvedamisel uurimus, mis hindas nende sünnikahjustuste esinemissagedust globaalsel tasandil. Maailmas sünnib keskmiselt 8 FASD juhtumit 1000 elaniku kohta ja üks naine 13-st raseduse ajal alkoholi tarvitanud naise seast tõi ilmale alkoholi põhjustatud sünnikahjustusega lapse. Kõige hullem on olukord Lõuna-Aafrika Vabariigis, kus 1000 elaniku kohta on FASD juhtumeid koguni 111. Euroopas (mis on piirkonnana kõige suurema FASD esinemissagedusega) on Horvaatias 53 FASD juhtu 1000 elaniku kohta ja Eestis selle uuringu hinnangu kohaselt 28.3 FASD juhtu 1000 elaniku kohta.

„Rõhutan, et tegemist on teadlaste hinnanguga, mis on kokku pandud olemasolevate uuringute meta-analüüside põhjal. Need on märkimisväärsed arvud, mis tõstavad FASD-i mentaalse taandarengu juhtivaks põhjuseks lääne tsivilisatsioonis,“ ütles Beekmann. „Raseduse ajal alkoholi tarvitavate naiste võimaliku stigmatiseerimise soovi asemel peaks nägema selles teemas ka sõltuvuse ja abikaasa/elukaaslase vastutuse aspekte. Mehed peavad nägema oma rolli naise toetamisel hoiduda nende kriitilise 9 kuu jooksul alkoholist,“ leidis karskusliidu juht.

 

Äripäev
11. September 2017, 14:10

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi