Lapsed on ülekaalulised – mida teha?

Lapsed peaks igapäevaselt rohkem liikuma.
Lapsed peaks igapäevaselt rohkem liikuma.Foto: Scanpix
Me lapsed on rasvunud ja jama on majas, kirjutab Juho Kalberg Telliskivi seltsist ja lisab konkreetsed ettepanekud, kuidas olukorda muuta.

Alustada tuleks laste jala käima saamisest, leiab Juho Kalberg ERRi lehel.

Muudame suhtumise „minu laps peab elu eest kesklinna kõige elitaarsemasse kooli pääsema, rajatagu selle nimel teiste laste kooliteede lõhkumise hinnaga Reidi teid“ suhtumiseks „parim kool on see, kuhu laps saab omal jalal/käel mindud“.

Tartu ülikoolis hiljuti kaitstud uurimistööst selgus, et ligi kolmveerand 7-13aastastest noortest ei liigu koolipäeva jooksul piisavalt.

Tervise Arengu Instituut kirjutab oma koduleheküljel, et ülekaalulisus ja rasvumine noorte seas on muutunud üha tõsisemaks probleemiks, ülekaalu peamised põhjustajad on vähene kehaline aktiivsus ja tasakaalustamata toitumine. 

Lühidalt – me lapsed on rasvunud ja jama on majas. Probleemi põhjus ja seetõttu ka lahendus on aga nii imelihtne, et lausa hämmastav, et seda ära lahendada ei taheta.

Põhjus on selles, et me ei lase enam lastel oma loomulikke asju loomulikul moel ajada. Me „taksotame“ nad kooli, koolist trenni ja trennist koju. Omal jalal liikuv laps muutub vähemuseks. Ühistransport põlatakse vanemate poolt ära, jala ei julgeta last tänavale lasta ja jalgratas tundub olevat enesetapuvahend. Lastele ei usaldata enam jõukohaste liikumisotsuste tegemist.

Pikemalt loe Juho Kalbergi mõtteid ja ettepanekuid ERRi lehelt.

Äripäev
05. September 2017, 15:42

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi