Algamas on taas täide hooaeg

Suvi on lõppenud ja suvelaagrid möödas, kuid peagi on käes aeg, mis on täidele eriti meelepärane - kooliaasta algus.

Sügisel peaksid lapsevanemad oma lapse peanaha ja juuste tervist eriti tähelepanelikult jälgima. Kui mõni laps klassis või lasteaias on täid kinni püüdnud, võivad need üsna kiiresti elama asuda ka teiste laste juustesse.

Täitõppe nakatumise vastu ei ole olemas mingeid ennetavaid meetmeid. Lapsele tuleb selgitada, et kamme ja mütse ei tohi teistega vahetada ega nendega peadpidi kokku puutuda. Mingil muul moel me oma lapsi täide eest kaitsta ei saa. Nii ei jäägi muud üle, kui tegutseda võimalikult operatiivselt ja alustada kohe raviga.

Hea uudis on see, et täidest on palju lihtsam vabaneda kui paarkümmend aastat tagasi. See tähendab, et liigseks paanikaks pole põhjust ja ka täileiuga last ei tohiks oma ehmumisega traumeerida. Kuid täidest vabanemisega ei maksa ka viivitada.

Kust täid tulevad?

Kõigepealt tehkem selgeks, et täid ei hüppa ega lenda. Neid ei levita koerad, kassid ega teised (lemmik)loomad.

Statistika järgi levivad täid kõige enam 3-11aastaste laste peades. Selle põhjuseks on ilmselt asjaolu, et lastelaagrites ja koolis on lapsed ülemeelikud, nad ei hoia täiskasvanulikult distantsi, vaid on sageli peadpidi koos.

Tüdrukud vahetavad ka oma kamme, harju ja juuksekaunistusi.
Esimene tunnus, miks võiks ja lausa peaks täisid kahtlustama, on tähelepanek, et laps on hakanud sageli oma pead kratsima.

Kust täisid otsida?

Harilikult pesitsevad nad kõrvade taga ja kuklal. Kuna täi toitub inimese verest kuni viis korda päevas, siis tekivad nahale väikesed sügelevad kuplad. Kratsimisest hakkab ka nahk punetama.

Täisid võib märgata palja silmaga - nad kasvavad kuni 3mm suuruseks, samuti hakkavad silma nende munetud munad ehk tingud. Tingud kleepuvad tugevasti juustekarvadele vahetult peanaha lähedal, juuste kasvades nihkuvad muidugi koos karvaga peanahast eemale. Kui kõõm pudeneb juustest kergesti välja, siis tingud juuksekarvast ise lahti ei lase.

Kuidas täisid tõrjuda?

"Põhikriteeriumid, mida täivastaste vahendite loomisel ja valikul arvestatakse, on ohutus inimesele, efektiivsus ja kasutusmugavus," tõdeb proviisor Jaan Jänes.

"Aastakümneid kasutati täitõve ravimiseks peamiselt neurotoksilisi ravimeid, mis halvavad täi närvisüsteemi, mille läbi parasiit hukkub. Paraku on selliste ravimite puhul oht, et toimeained on toksilised ka lapsele. Lisaks muutusid täid nendele ravimitele suhtes resistentseks ega hukkunud enam. Eestis hetkel selliseid tooteid apteekides enam ei müüda."

Teine kriteerium on efektiivsus. "Tähtis on, et täivastane vahend hävitaks täid ja tingud esimese kasutuskorraga," räägib Jaan Jänes. "Tegelikult täide hävitamine ei olegi tänapäevaste vahenditega keeruline, raskemaks osutub just tingudest jagu saamine. Sest kui tingud jäävad ellu, siis umbes nädala pärast arenevad neist juba uued täid ja kõik kordub.

Seega, kui vahendi kasutusjuhendis on nõue ravi korrata, siis on oht, et tingud selle ravimi toimel ei hävi."

Samuti soovitab Jaan Jänes jälgida, et täiravimil oleks pakendis kaasas täikamm. See on väga tihedate piidega kamm, millega saab juustest eemaldada nii surnud täid kui tingud. Samuti on kammiga hea kontrollida, kas juustes ei leidu pärast ravi enam elavaid täisid. Pead on mõistlik kammida kummargil heleda paberi kohal, kuhu täid ja tingud kukuvad.

Täinakkusest lõplikult lahti

Täitõrje (ravi) ajal tuleb ära vahetada voodipesu. Kindlasti padjapüürid, aga ka linad, peakatted ja juuksekummid. Kammid ja juukseharjad tuleks kas välja vahetada või hoolikalt puhastada.

Mõistlik oleks pesta kõik riided, mida viimasel kolmel päeval laps kandnud on. "Samuti tuleks pesta või kolmeks päevaks ära panna lapse pehmed mänguasjad," soovitab Jaan Jänes. "Kuna täi ei suuda toiduta elada üle 3 päeva, siis on see täitõrjeks piisav aeg.

Kui täidega on nakatunud üks pereliige, tuleks ka kõik teised üle kontrollida. Kui täid saadi arvatavalt koolist või laagrist, tuleb ka teiste laste vanemaid sellest teavitada, et nad saaksid oma lapsed õigel ajal üle vaadata."

Äripäev
22. August 2017, 16:05

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi