11 küsimust suvise töö kohta EMOs

Kolmandik EMOsse pöördujaid tegelikult erakorralist abi ei vaja ning saaks abi enda perearstilt, rääkis EMO õde Aivo Loigom.

Terviseuudiste küsimustele suvise töökoormuse kohta EMOs vastas Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonna õde Aivo Loigom.

1. Milline on igapäevane töökoormus suvel võrreldes külmade aegade töökoormusega? Kui mitu pöördumist nädalas? Kui see on isegi suurem, siis kas see on igasuvine nähtus või tänavu on selline trend?

Keskmiselt suureneb igaaastaselt pöördumiste arv suvisel perioodil ca 10-15 protsenti.

Märkimisväärselt rohkem on suvisel perioodil traumasid, sest ollakse aktiivsemad ja liigutakse rohkem ringi. Tõuseb ka kirurgilise patoloogiaga pöördujate hulk, seda ennekõike erinevate põletikuliste haavade tõttu. Vähenenud on kõrva-, nina- ja kurguhaiguste pöördumised kui arvulist statistikat vaadata. 

Suurenenud on välismaalaste, just lõuna poolt tulevate turistide arv.

Keskmine ööpäevane pöördumiste arv EMO-sse oli käeoleval aastal mais 215, juunis 208 ja juulis 230 patsienti. Numbrid on võrreldavad eelmise aastaga.


2. Mis nädalapäeval pöördutakse kõige enam ja millised kellaajal?

Enamus inimesi pöördub kas esmaspäeval peale nädalavahetusel alanud haigust, reedel enne linnast kaugemale sõitmist. Kevadel pöördus rohkem inimesi teisipäeval koos perearsti saatekirjaga.

Ajaliselt tullakse varem, juba siis kui päike tõuseb ja tullakse hiljem enne päikese loojumist, et ilus päev raisku ei läheks. Tavaliseks on põhjendus, et olin tööl, perearst on puuhkusel ja mis on veel lisandunud - et siin EMOs saab kiiresti vähese vaeva ja kuluta- Te olete ju kiirabi või kiire abi haigla.

3. Millised on suveperioodi TOP 3 probleemi, millega pöördutakse?

Kõhuvalu
Õhupuudus/köha/hingamishäire
Trauma

4. Kui palju on suvel rohkem/vähem neid pöördumisi, mis kvalifitseeruvad kaua ootama, pole nii pakilised?

Ütleksin kolmandik on kindlasti neid kelle probleemiga saab hakkama 11 k

Patsientidel puudub ka teadlikkus selles osas, et kui perearst puhkab, peab tal olema tegelikult asendaja. Seega on küllalt ka neid pöördujaid, kes väidavad et perearst puhkab ning sealt abi saada ei ole võimalik.

Millegipärast ei usaldata oma perearsti. Kuid tihti on samad arstid ka meil tööl ja patsiendil on suur üllatus kui kohtuvad kabinetis.

Arvan, et kui perearsti töökoht oleks suures haiglas, oleks patsiendil mugavam teostada protseduure/diagnostikat ja kindlasti oleks usaldus asutuse vastu. Palju oleneb kuidas luuakse esmamulje.

6. Kui palju suvistest pöördumistest on nii tõsised, et haiged suunatakse edasi haiglasse? Kas selles osas suvi erineb talvest?

Jälle - kui vaatan numbriliselt, siis erinevused on väikesed.
Keskmine hospitaliseerimise protsent kõikidest EMO-sse pöördujatest . on aastate ja hooaegade suhtes küllalt stabiilne ning jääb 16-17 protsendi juurde.

7. Tooge palun mõni näide hiljutisest praktikast, kus pöördumine oli tõesti arusaamatu ja tühine?

Perearst suunas EMOsse pikendama haiguslehte.
Selg oli must (särk andis värvi) ja sõbrad saunas saatsid emosse kontrolli.
Puugi eemaldus, et selgitada, kas puuk kannab mõnda haigust.

8. Kas Teil on õnnestunud mõnikord seda ka inimesele selgeks teha ja ta tagasi saata?

See vajab süvenemist ja kannatlikkust. Osad probleemid on keelelised.

9. Kui paljud ise loobuvad tundide kaupa ootamast?

On juhtumeid kui inimesed ei jõua oodata kuna järjekord on pikk. Väga kannatamatud on vägijookide tundemärkidega inimesed.

Keskmiselt lahkub aasta lõikes päevas 4-5 haiget, kes ei suuda oodata ära artsi vastuvõttu või uuringute ja analüüside vastuseid

10. Tihtipeale toob haige sisse kiirabibrigaad. Milliseid eelised/tingimusi see haigele annab?

Tegelikult ei anna see eeliseid, vaid seda kasutatakse tihti kurjasti transpordiks. Määrav on ikkagi kaebused ja patsiendi seisund.

11. Milliste probleemidega satuvad EMOsse turistid ja kui tihti juhtub, et neil pole reisikindlustust ja tuleb ise ravi eest maksta?

Turiste pöördub suvel rohkem kuid hämmastav on see, et Euroopa ravikindlustuskaardist on kuulnud vähesed. Ütleme, et pooled on kindlustatud. Välisministeeriumi lehelt ei leidnud viidet EU ravikindlustuskaardile. 

Probleemid on rohkem pikaajalised haigused, mis on ägenenud. Traumad. Nad on väga kannatlikud ja pöörduvad tõesti vaid viimases hädas ning ei kurda järjekordade pärast.

Äripäev
27. July 2017, 22:37

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi