Kui nohu lõi kõrva

Lapse kõrva peaks vaatama kindlasti arst, sest lapse kuulmekäik on väike ja patsient ise reeglina rahutu.
Lapse kõrva peaks vaatama kindlasti arst, sest lapse kuulmekäik on väike ja patsient ise reeglina rahutu.Foto: Raul Mee
Tartu Ülikooli kliinikumi kõrvakliiniku arsti Ene Kivirüüdi sõnul saab kõrvavalu kergesti leevendada, kuid valutavaid kõrvu lambiga soojendada või sinna ravi eesmärgil taimi toppida ei tohiks, sest nii võib endale karuteene teha.

Tohtri sõnul ei tohiks kõrvu mingil juhul lambiga soojendada, kirjutas Postimees Tervis. «Nõukogude ajal ei olnud meil tursealandajaid, mis oleksid nina limaskestad lahti teinud, mistõttu püüti abi saada teisiti, kuid lambiga soojendades võib saada veelgi suurema kõrvavalu,» ütles tohter. Ta selgitas, et kõik nina kõrvalkoobastes asuvad avavused lähevad soojaga paiste ja kinni. «Sekreet, mis keskkõrvaruumi ja ninaruumi vahele tekib, ei saa sealt enam välja ja seda tuleb soojaga veelgi juurde. See tekitab aga trumliõõnes kuulmekile venituse, mis põhjustab valu,» kirjeldas tohter. Hullematel juhtudel võib tema sõnul kuulmekilesse ka auk tekkida.

Selleks, et kõrvad nakkushaiguse põdemise ajal ei valutaks, tuleks arsti sõnul võtta valuvaigistit ja abi võib saada ka soojast sallist. Kindlasti tuleks kasutada apteegis müüdavaid nohu leevendavaid ja nina lahti tegevaid vahendeid, sest tavaliselt tekib kõrvavalu just nohu tõttu. Meeles tuleks pidada, et paratsetamool ja teised valuvaigistid on sageli ka palavikualandajad. 

«Ägeda nohu korral peaks kasutama nohutilkasid, milles on sees pseudoefedriin,» kõneles Kivirüüt, lisades, et see teeb nina ka päriselt lahti. «Sageli arvatakse küll, et piisab nina loputamisest meresoolaveega, kuid see ei vasta tõele,» ütles ta. Kasutamiseks sobivad ka apteegis müüdavad nohutabletid.

Kindlasti ei tohiks arsti sõnul ninna ega kõrva toppida küüslauku ega muid taimi või kõrvavalu korral midagi kõrva tilgutada, sest see võib valu veelgi suurendada.

Täismahus loe Postimees Tervisest

Äripäev
21. January 2017, 09:21

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi