Hambatraumade ABC

Hambaarst Reet Pallase
Hambaarst Reet PallaseFoto: Kliinik 32
Paljud ei tea, et kiire ja täpse tegutsemise korral saab hammast päästa.
Intervjuu Kliinik 32 näo-lõualuukirurgi Reet Pallasega.

Olete ehk kuulnud hamba hoidmisest piimas? See ongi üks võimalus. Teine ja parem võimalus on panna hammas tagasi oma kohale, aga kui see on ebamugav, siis võib ka panna hamba topsi sülje sisse ning pöörduda kohe hambaarsti poole. Mida veel hambatraumade osas silmas pidada?

Millised on kõige sagedasemad hammastega juhtuvad traumad lastel, millised täiskasvanutel?
Hambatraumad juhtuvad peamiselt laste ja varateismelistega, kes veedavad vaba aega näiteks veekeskustes, rulapargis, batuudil või elamusspordikeskustes, jäähokit mängides, rattaga sõites või muud sporti tehes. Samas võib trauma tekkida ka õnnetu komistamise ja kukkumise tagajärjel.
Täiskasvanutel juhtub hambatraumasid vähem. Traumade põhjused võivad olla väga erinevad - näiteks võivad traumad juhtuda talvisel ajal talisporti harrastades või lihtsalt libisemise ning kukkumise tagajärjel.
Kõige levinumad hambatraumad on kas hambavaaba ehk hambaemaili- või emaili- ja selle all asuva kõva hambakoe dentiini mõrad. Ligi 90% traumadest on sellised, mille tagajärjel tuleb hambast kild ära. Ülejäänud 10% hulka kuuluvad raskemad krooni- või juuremurrud koos pulbi ehk närviveresoonte kimbu paljastumisega ja hamba asendi muutused kuni väljakukkumiseni. Traumeeritud hammaste arv ja trauma tüüp sõltub löögi sooritanud objekti suurusest ja kõvadusest ning löögi jõust.


Millised hambad enamasti löögi alla satuvad, kui trauma või kukkumine tuleb?
40-60% traumadest on seotud ülemiste esimeste hammastega (tsentraalsete intsisiividega). Eespurihammaste ja purihammaste    traumasid esineb raskete näokolju ja lõualuude vigastuste puhul (näiteks autoavarii), harva võivad tagumised hambad puruneda ka lihtsalt õnnetu lõuale kukkumise tagajärjel. Traumadele alluvad enam ortodontiliste kõrvalekalletega hambad hambareas, kuna naaberhammaste "toetav" roll on sel juhul väiksem.

Kui lapsel hammas tuleb suust välja, on kiirest tegutsemisest palju abi. Mida sellise hambaga teha tohib ja mida mitte?
Esmalt tuleb hammas üles otsida. Katsuda tohib ainult hamba valgemat ehk hambakrooni osa, kindlasti ei tohiks katsuda hambajuure osa. Kui hammas on mustaks läinud, tuleb seda lühikese aja jooksul külma vee all loputada. Kõige paremad võimalused hamba taastamiseks on siis, kui panna hammas arsti juurde mineku ajaks suhu oma kohale tagasi. Valu või ebamugavus, mida see põhjustada võib, on väike hind võimaluse eest hammas päästa. Kui hammast suhu tagasi panna ei õnnestu, siis tuleb hammas panna transportimiseks klaasitäie piima või oma sülje sisse. Hammast tohib transportida ka suus, tagumiste hammaste kõrval põse sees. Trauma korral on hamba päästmiseks kõige olulisem kiirus. Hammast luuga ühendavad sidemed võivad hävida tunniga. Seega tuleks soovitavalt ühe tunni jooksul jõuda hambaarsti juurde, et väljavaated hammast päästa oleksid võimalikult head. Kui peatrauma pole nii tõsine, et vajab erakorralise meditsiini osakonnas kontrolli, siis tuleks hamba päästmiseks pöörduda kindlasti hambaarsti juurde, mitte EMOsse.
Kindlasti tuleks ka kohe suhu oma kohale tagasi pandud hambaga pöörduda kiirelt hambaarsti juurde, kus hammas fikseeritakse mõneks ajaks lahasega. Väga tähtis on komplikatsioonide vältimiseks ning varajaseks avastamiseks regulaarne jälgimine hambaarsti juures. Esialgu paarinädalase, hiljem pooleaastase ja siis juba aastase vahega vähemalt 5 aasta jooksul. Sedasi õnnestub ennetada või varakult ravida tekkinud põletikku, hamba resorptsiooni ehk sulandumist või avastada varakult hamba jäika liitumist luuga ehk anküloosi.

Kas on vahet piimahambal ja jäävhambal laste hammaste puhul?
Kui piimahammas tuleb trauma tagajärjel välja, siis ei ole vaja seda suhu tagasi istutada. Piisab sellest, kui minna hambaarsti juurde, kes võtab patsiendi vajadusel jälgimise alla, et jäävhammaste kujus või asendis ei tekiks kõrvalekaldeid. Enamasti ei peaks piimahammaste traumad mõjutama jäävhambaid. Piimahamba ära tulemise puhul kasvab hiljem sinna asemele jäävhammas, kuid kui jäävhammas tuleb ära, siis selle asemele enam uut hammast ei kasva. Laste jäävhamba ära tuleku korral on oluline see sinna tagasi istutada ennekõike just seepärast, et enne kasvuea lõppu ehk orienteeruvalt enne 20. eluaastat ei saa tühja koha täiteks paigaldada implantaate. Suu aga tühja kohta ei salli ning puuduv hammas võib põhjustada olulisi hambumusprobleeme kogu eluks. 2014. aastal läbi viidud uuring näitas, et ravimata jäetud hambatraumadega koolilaste elukvaliteet ja enesehinnang olid madalamad kui lastel, kelle hambad said trauma järgselt ravitud.

Kas ka täiskasvanud inimestel juurduvad õige tehnika abil väljatulnud hambad sama edukalt kui lastel?
Kõige paremad õnnestumislootused hamba suhu tagasi istutamiseks on just lastel ja varateismelistel, kelle hambad on veel sellises arengujärgus, kus juuretipp on avatud ja lai - siis on hammast trauma korral võimalik päästa ning hambal on võimalik saada uus verevarustus. Samas, kui täiskasvanutel on juhtunud hambatrauma, siis tasuks samuti hammas tagasi panna ja pöörduda kiiresti hambaarsti juurde. Hammast ära tõmmata saab alati, kuid hamba tagasi panemiseks on väga lühike hetk. Võrreldes lastega on täiskasvanutel juuretipud välja arenenud ja hambanärv ei saa enam sellisel moel verevarustust. Kui juuretipud on välja arenenud, siis saab põhimõtteliselt panna hammast tagasi, kuid siis tuleb ka juureravi teha.

Mida soovitate teha, kui (esi)hambast tuleb välja kild, mis siiski on märgatav?
Juhul kui hambakroonist on eemaldunud märkimisväärne kild ja see on lapsel alles, võib hambaarst sama killu tagasi kleepida valguskõvastuvate komposiitmaterjalide või spetsiaalsete tsementide abil. Kosmeetiliselt saadakse sel juhul väga hea tulemus.

Milliseid abivahendeid tasub kasutada, kui tegeldakse hammastele ohtlike harrastuste või spordialadega? Kõigile on teada poksijate suukaitsmed…?
Peavigastuste vältimiseks on oluline kanda kiivrit, ohtlikumate alade  juures, nagu trikirattaga sõitmine, võiks olla kiiver koos näokaitsega. Kui sportides tekib kontakt, siis võiks olla olemas hambakaitsmed - näiteks on olemas lihtsalt kummist kaared, kuid saab teha ka täpselt hammaste järgi kaitsmed. Batuudil hüpates on oluline, et seda tehtaks vanemate järelevalve all.

Mis siis teha, kui hammas murdub koos juurega?
Kui hammas murdub koos juurega, siis vaatamata komplitseeritumale olukorrale võib tegelikult ikkagi proovida hamba kohe oma kohale tagasi istutada. Liiati ei pruugi mittehambaarstist inimene päriselt arugi saada, kas ära on tulnud terve hammas või ainult osa sellest. Hamba eemaldada jõuame alati, kui aga on kasvõi väike võimalus hammas oma kohale tagasi saada, tasub kindlasti proovida. Inimkeha on kokku pandud väga nutikalt ja taastumismehhanismide võimekus on vahel päris üllatav.

Mida teha, kui hammas otseselt suust välja ei tule, kuid vahendab põrutuse tõttu asendit?
Kui hammas on küll suus, kuid trauma järgselt uues asendis, tuleks samuti hambaarsti juurde kiirustada. Sel puhul nihutatakse hammas õrnalt oma vanasse asendisse tagasi ning fikseeritakse mõneks ajaks lahasega. Ülioluline on ka sellisel juhul komplikatsioonide varajaseks avastamiseks ning raviks hamba hilisem regulaarne jälgimine algselt kahe nädala, seejärel  nelja nädala ning 6-8 nädala järel. Siis juba poole aasta jooksul ja 1 kord aastas kuni 5 aasta jooksul.

Äripäev
22. December 2016, 09:41

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi