Perearst: jätke immuunsüsteemi turgutamine!

Perearst Karmen Joller
Perearst Karmen JollerFoto:
Immunsüsteemi pole vaja imevahenditega turgutada. Liiga tugeva immuunsüsteemi väljenduseks on autoimmuunhaigused (nt reumatoidartriit) ja allergiad, kirjutab perearst Karmen Joller oma Facebooki seinal.

Joller selgitab, et ideaalis töötab immuunsüsteem tasakaalustatult: reageerib haigustekitajatele nii, et see reaktsioon organismile kahju ei tekita.

Ülemiste hingamisteede viirushaigused (nn külmetushaigused) tabavad kergemini stressis organismi. Olgu selleks stressiks siis väga ebamugav temperatuur (külm või kuum), nälgimine, üleväsimus, psüühiline stress vms.

Kui me soovime hoiduda "külmetushaigustest", tuleb organismi stressitaset langetada. Kui organism on harjunud külma ja kuumaga ning temperatuurivahetustega, ei ole äkki kuuma või külma kätte sattumine enam stressi tekitav (NB! Karastamine!).

Kui me toitume regulaarselt ja mitmekesiselt, on organismil olemas varu ka mõne näljapäeva jaoks. Kui me hoiame unerežiimi enam-vähem paigas ning oskame toime tulla psüühilise stressiga, siis on ka meie keha haigustekitajate suhtes vastupidavam.

Seega: ärge uskuge neid, kes püüavad teile müüa "immuunüsteemi tugevdavaid" vahendeid. Uskuge neid, kes teile räägivad, et piisab tervislikust toidust, liikumisest (värskes õhus!), piisavast unest ja heast tujust! Kui kõik see on olemas, siis ei vaja me juurde ühtegi vitamiini ega toidulisandit.

Erandiks on vitamiin D, mida me peaksime võtma oma elukoha (kliimavöötme) tõttu.

Ja kui haigus tuleb, siis tuleb kindlasti kohe vähendada organismi stressitaset veelgi: anda kehale puhkust, et energia kuluks pigem haiguse ravimisele kui keha töös hoidmisele ja et viiruse levikut mitte soodustada.

Joller lisab, et ainus vahend, mis immuunsüsteemi tugevamaks ("targemaks") muudab, on vaktsiinid.

Äripäev
19. December 2016, 12:05

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi