Viirused kohtlevad naisi paremini kui mehi

Naised on väärtuslikud. Seda mitte ainult inimeste jaoks. Uus analüüs viitab, et osa haigustekitajatest on kohastunud laiema leviku huvides tekitama naistel leebemaid sümptomeid.

Sellega paranevad väljavaateid nakatada raseduse või imikute rinnaga toitmise ajal nende järeltulijaid, kirjutab ERR.

''Teame, et meeste ja naiste vahel on erinevused, sealhulgas selles, kuidas nad haigusi läbi põevad. Enamasti on see kantud nende füsioloogiliste iseärasuste arvele, kuid ilmselt tuleks vaadata veidi kaugemale. Erisused võivad lähtuda osaliselt haigustekitajatest endast,'' märkis Vincent Jansen Londoni ülikooli Kuninglikust Holloway kolledžist. Näiteks on juba ammu teada, et inimeste papillomiviirusesse nakatunud meestel haigestuvad viiruse tõttu viis korda sagedamini vähki.

Evolutsioonilisele ökoloogiale spetsialiseeruv Jansen märkis, et potentsiaalselt leidub viirustel meeste ja naiste äratundmiseks küllaga vihjeid. Näiteks on naiste immuunsüsteem tavaliselt aktiivsem, rääkimata erinevast hormonaalsest profiilist. Täpset mehhanismi, mille kaudu viirused mehi naistest eristavad, Jansen kolleegidega veel ei avastanud.

Soospetsiilise viiruse käitumist soodustava evolutsioonilise surve olemasolu kontrollimiseks kasutati matemaatilist mudelit. Raamistiku tehtavate ennustuste proovile panemiseks võeti luubi alla Jaapanis ja Kariibi mere saartel ringlevad HTLV-1 ehk inimese T-lümfotroopse viiruse tüved. Viiruskandjatel on tavapärasest suurem tõenäosus haigestuda leukeemiase. Antud kontekstis muudab viiruse eriliseks tähelepanek, et kui Kariibi mere saartel on viiruse mõjul leukeemiasse haigestumise risk meestel ja naistel peaegu võrdne, siis Jaapanis surevad mehed viiruse põhjustatud vähki ligikaudu 3,5 korda sagedamini.

Äripäev
18. December 2016, 07:29

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi