Intiimhügieen on üleminekueas tähtsam kui seni

Intiimhügieen muutub üleminekueas ehk 50ndates naiste jaoks senisest veelgi tähtsamaks, kinnitab ITK ämmaemand.

Sellega seoses võivad kaasneda mitmed mured intiimpiirkonnas ning naiste intiimhügieeni eripära on sel perioodil seotud vaevuste leevendamise ja ennetamisega, kirjutab Õhtuleht.

Ida-Tallinna Keskhaigla ämmaemanda Leili Pärnpuu sõnul hakkavad üleminekuea vaevused naisi kimbutama keskmiselt 48-52 eluaasta saabudes, sest sel ajal hakkab organismis vähenema östrogeeni tootmine. Menstruatsioonid muutuvad ebaregulaarseks ja kaovad, naise nahk muutub õhemaks, kuivemaks, tundlikumaks ning kaotab elastsuse. "Östrogeenipuudus võib intiimpiirkonnas tekitada sügelust, kipitust, kuivust ning valulikkust suguelu elamisel. Suureneb oht põletike tekkeks limaskestadel ja tupes," loetleb Pärnpuu lisades, et üleminekueas ollakse vastuvõtlikumad ka urotraktihaigustele.

Otsi pesugeele apteegist

"Ise saab oma vaevusi leevendada, valides igapäevaseks pesemiseks sobivad vahendid," soovitab Pärnpuu. Tema sõnul ei tasu pesta end liiga tihti, see kuivatab intiimpiirkonda veelgi. Pesemiseks soovitab valida vahendeid, mis säilitavad õige ehk 5,5 ph taseme ning säilitavad intiimpiirkonna loomuliku kaitsekihi. Apteegis müüakse näiteks ilma retseptita intiimpesugeele, mis rahustavad nahka ja soodustavad heade bakterite kaitsevõimet.

Ämmaemand lisab, et tupekuivuse korral tasub kasutada spetsiaalseid niisutavaid kreeme, mis leevendavad kuivusest tingitud ärritusnähte ning on hormoonivabad.

Retsepti alusel on võimalik osta ka hormoone sisaldavaid kreeme, mis aitavad tõsisemate vaevuste korral. "Kindlasti tasub pöörduda arsti poole, kui intiimpiirkonnas on ebameeldiv kipitav, sügelev või põletikuline tunne," soovitab ämmaemand Arst kirjutab sel juhul välja retsepti sobivale östrogeeni sisaldavale kreemile või tupekuulikesele.

Lisaks võivad üleminekueas naisi kimbutada tupekuivuse tõttu intiimvahekorra tundlikkus ja valulikkus, mille vastu aitavad tupe limaskesta kaitsvad libestid ja kreemid.

Sobiv aluspesu ja õige toitumine

Ämmaemanda sõnul tasub kindlasti pöörata tähelepanu oma toitumisele, sest näiteks liigne magusasöömine võib samuti tekitada ebamugavat sügelustunnet. "Oluline on immuunsuse tõstmine ja mitmekesine kaltsiumisisaldusega toiduvalik," märgib ta.

Äripäev
17. December 2016, 21:44

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi