Levima võib hakata eakatele ohtlikum gripiviirus

Eestis on sellel hooajal domineerivaks gripiviiruseks ilmselt A gripiviiruse tüvi (H3N2) ehk rahvakeeli "Hongkongi viirus".

Terviseameti gripispetsialisti Olga Sadikova sõnul tundub, et sellel aastal hakkab domineerima A gripiviiruse tüvi (H3N2), teiste viiruste kohta midagi täpsemalt veel öelda ei saa.

"Alates 2009. aastast on meil olnud igal hooajal ringluses üheaegselt kolm gripiviiruse tüve: A gripiviiruse alatüüp H3N2 (ringluses alates 1968a), A(H1N1)pdm09 (ringluses 2009a) ning B gripiviirused," selgitas Sadikova.

A gripiviiruse tüvi (H3N2) kinnitati esmalt laboratoorselt Hongkongis ning seetõttu on viiruse alatüübi mitteametlik nimetus „Hongkongi viirus“.

Pandeemilise gripi A gripiviiruse alatüübiga (H1N1)pdm09 nimedeks on aga näiteks olenevalt kohast kas seagripiviirus, California või Mexico gripiviirus.

Gripivaktsiin sisaldab kolme gripiviirust - ühte A (H3N2) viirust, ühte A (H1N1) viirust ja ühte B viirust.

Sel aastal on gripivaktsiinis:

  • A/California/7/2009 (H1N1)pdm09-like virus;
  • A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2)-like virus;
  • B/Brisbane/60/2008-like virus (Victoria lineage).

Kes on gripist ohustatud?

Vaatamata domineeriva gripiviiruse tüübile on Sadikova sõnul alati ohustatud isikud, kes põevad aneemiat, kroonilist kopsu-, südame-, neerude või ainevahetuse süsteemi haiguseid nagu diabeet; immuunpuudulikkusega inimesed ja HIV-positiivsed isikud. "Iga-aastane statistika näitab, et just sellised inimesed põevad grippi väga raskelt, satuvad intensiivravisse või surevad gripist tingitud tüsistuste tõttu," selgitas Sadikova.

A gripiviiruse alatüübiga H3N2 seotud grippi haigestumisi loetakse raskemaks vanemaealistele viirusest tingitud kõrgenenud tüsistuste ning suremuse ohu tõttu. 

A gripiviiruse alatüübiga (H1N1)pdm09 on enimohustatud lapsed, sest neil on suurem raskekujuliste haigusvormide tekkimise oht.

Gripp on hakanud levima

Eelmisel nädalal kasvas ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestunute hulk Eestis 15 protsenti. Arstide poole pöördus 3910 inimest, neist pooled olid kuni 15-aastased lapsed.

Enim haigestunuid oli jätkuvalt kuni 4-aastaste laste hulgas, kuid suurim haigestumuse juurdekasv oli vanemaealiste, so 65 ja vanemate vanusrühmas, kus haigestunute arv nädalaga peaaegu kolmekordistus.

Haiglaravi vajas 7 inimest

Viimase kolme nädala jooksul on haiglaravi vajanud 7 gripiviirusega patsienti - neli vanusrühmas 0-9, kaks täiskasvanut ja üks vanusrühmas 65 ja vanem.

Laboratoorselt kinnitati möödunud nädalal 20 A gripiviirust, neist alatüpeeriti kaks A gripiviirust, mis osutasid A gripiviiruse alatüübiks (H3).

Äripäev
09. December 2016, 15:51

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi