Uuring: solaarium tekitab vähki

30. novembril avaldas Euroopa Komisjon lõpliku seisukoha selle kohta, et ultraviolettkiirgus, ka solaariumites kasutatav, on täielikult kantserogeenne ning sellel on nii vähktõbe tekitav kui ka selle arengut soodustav mõju.

Toetudes olemasolevatele teaduslikule tõendusmaterjaldeile leiti, et solaariumites kasutatav UV-kiirgus on:

• Tugevalt seotud nahamelanoomiga ning skvamoosrakulise kartsinoomiga, eriti siis, kui kokkupuude solaariumiga algab noorelt;
• Keskmiselt seotud basaalrakulise kartsinoomiga ning silma melanoomiga;
• Solaariumide kasutamise arvele võib kanda ka paljud melanoomse ja mittemelanoomse nahavähi juhtumid ning erakordselt sagedased melanoomid noores eas.

Kuna UV-kiirguse ja UV–annuste puhul ei saa määrata vähi ennetamiseks ohutut määra, siis leiti, et ei ole olemas ka solaariumi UV-kiirguse ohumäära. Samuti leiti, et kuna solaariumi kasutamisel ületavad riskid saadud kasu, siis ei ole soovitatav D-vitamiini taseme saavutamiseks solaariumiks käia.

Uuringu viis läbi Euroopa Komsjoni Tervise ja Toiduohutuse Peadirektoradi juures tegutsev tervise-, keskkonnast tulenevate ja uute riskide teaduskomitee (Scientific Committee on Health, Environmental and Emerging Risks).

Uuringut saab lähemalt lugeda siit.

Äripäev
02. December 2016, 20:01

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi