Noored keskealised HIV ohtu ei adu

Naistearst Mairi Kaha
Naistearst Mairi KahaFoto: ERR
Naistearst Mairi Kaha sõnul Eesti väljakutse on, kuidas panna 30-40aastased inimesed mõistma HIVi-ohtu, sest just neile see ohtlik on.

Eile oli ülemaailmne AIDSi vastu võitlemise päev. Sel puhul korraldatud pressikonverentsil ütles naistearst Mairi Kaha, et naistearstid testivad patsiente HIV vastu peaaegu sama palju kui infektsionistid. Kaha sõnul on oluline, et epideemia peatamiseks oleks võimalikult palju testimisvõimalusi – et kõik leiaksid endale sobiva viisi. Eesti riigi jaoks on tema sõnul oluline saada testime praegused 30-40aastased inimesed.

„Naistearstide juhendites on sees tegelikult, et alati tuleb testida patsiente ka HIV vastu,“ ütles Kaha, kes on ka seksuaaltervise liidu juhatuse liige ja Seksuaaltervise Kliiniku juhataja. „Näiteks testime me kõiki rasedaid esimesel trimestril raseduse ajal. Ei ole minul vastuvõtul tekkinud olukorda, et keegi ei soovi HIV testi teha!“

Testima peavad naistearstid ka näiteks patsiente, kes tulevad nende  juurde seksuaalvägivalla ohvritena, samuti testitakse HIV suhtes haiglates neid, kes tulevad kirurgilisele protseduurile. Kaha jätkas, et tema põhitöö on noortega, alla 24aastaste inimestega. Tema sõnul on oluline, et HIV esmajuhtude diagnoosimine alla 20aastastel on langenud alla 20%. "See tähendab, et noorte teadlikkuse tõstmisega oleme ära teinud päris tubli tööd," lausus Kaha. Riigil on tema kinnitusel teha aga suur töö, et jõuda 30-40aastaste inimesteni. "Kuidas nemad saada testima, et kindlaks teha nende HIV staatus, kuna viirus levib viimasel ajal rohkem just üle 30aastaste heteroseksuaalsete inimeste seas,“ tõdes ta.

Äripäev
01. December 2016, 14:17

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi