Jämesoolevähi sõeluuring on toonud veel leide

Jämesoolevähi sõeluuringu tulemusena on leitud üle saja positiivse peiteveretesti tulemuse. Avastatud vähkide statistika ei ole veel niipea aga loota, kui üldse.

Positiivsete tulemuste suur arv on üllatanud nii ametnikke kui ka meedikuid. Nii suurt arvu ei osatud oodata.

21. novembri seisuga oli jämesoolevähi sõeluuringus saadud kokku 115 positiivset peitvere testi tulemust ja 1539 negatiivset peitvere testi tulemust, kinnitas haigekassa. Tänaseks on tehtud ka üle 40 sõelkoloskoopia uuringu. Kas sõeluuringuga on ka vähki avastatud, seda haigekassa veel öelda ei osatud, sest vähisõeluuringute register ei ole seda infot veel haigekassale edastanud.

Seda registrit peab Tervise Arengu Instituut, kust öeldi, et enne järgmise aasta teist poolt kokkuvõtteid ei tehta selle aasta sõeluuringust ja hetkel on veel ka lahtine, kas üldse sellist infot avalikustatakse.

21. oktoobri seisuga oli soolevähi varaseks avastamiseks tehtud peitvere testidest 911 negatiivsed ja 67 testi positiivsed. 

Haigekassa tervise edenduse ja kommunikatsiooni talituse peaspetsialist Vivika Tamra rõhutas ka asjaolu, et  jämesoolevähi sõeluuringu eesmärk on ennetus - nii avastada vähieelne seisund, kui inimesel on väikese või suure riskiga polüübid. "Sõelkoloskoopia uuringute abil on avastatud olulisel määral polüüpe ning neid eemaldatud, tänu millele saab ära hoida vähi teket," kinnitas Tamra uuringu olulisust.

Äripäev
30. November 2016, 13:29

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi