Kardioloogid ja haigekassa totaalsel eriarvamusel

Kardioloogide seltsi juht Peep Laanmets.
Kardioloogide seltsi juht Peep Laanmets.Foto: ÄP: Terje Lepp
Haigekassa saatis kardioloogide seltsi ähvarduse peale infarkti kellaajaliselt ravima hakata rahustava teate, et uuest aastast ei toimu rahastamises mingeid olulisi muudatusi. Kardioloogide seltsi juht sellega nõus pole.

Eesti kardioloogide seltsi esimees Peep Laanmets kommenteeris haigekassa juttu, et eriala rahastuses ei toimu uuel aastal drastilisi muutusi, et hästi kõlab see jutt vaid neile, kes asja sisu ei tea.

Kardioloogia rahastust on tema sõnul vähendatud 2016 aastast >3 miljoni euro võrra. "Plaan on veel kärpida täiendavad >2 miljonit eurot 2017. aastast," jätkas ta.

Tema teada tehakse seda tehakse valikulise tervishoiteenuste kulupõhiseks muutmise teel. "Ehk kulupõhiseks tehakse ainult need teenused, mis võimaldasid senini „ülal pidada“ kahjumlikke ning ka tervishoiuteenuste loetelus üldse mitteolevaid teenuseid, mida me aga reaalselt osutame," selgitas Laanmets. Sinna hulka kuulub mitu kardioloogia valveteenust, k.a ööpäevaringne infarktiravi teenistus. "Ehk siis veelkord – neid teenuseid ei eksisteerigi haigekassa teenuste loetelus," rõhutas ta.

Selts on tema sõnul sellele valikulisele kärpele kogu aeg vastu seisnud, kuid ilmselt on hetkel tervishoius muid erialasid, mida on vaja kardioloogia arvelt rahastada. Laanmets avaldas imestust, et suurimat haigestumuse ja surmade põhjustajat Eestis ei peeta enam prioriteediks.

Rahapuudus juba mõjutanud 1500 patsienti

Seoses 2016. aastal toimunud >3 mln eurose kärpega ollakse sel aastal hinnanguliselt, võrreldes 2015. aastaga, ravinud Laanmetsa sõnul statsionaaris umbes 1500 patsienti Eesti peale vähem. "Need on haiged, kelle ravi on olnud võimalik mõnevõrra edasi lükata. Kuid see haigete hulk järjest suureneb ja suure tõenäosusega satuvad nad kardioloogide vaatevälja  juba ägedate haigestumistega, kusjuures see ravi on juba kulukam," rääkis ta.

Laanmets lisas, et tõsi, haigekassa pakub „kompensatsioonina“ säilitada üldmahtusid 2016. aasta tasemel. "See kõlab hästi ainult sisu mitte teades," jätkas kardioloogide seltsi juht. Esiteks on tema sõnul vajalik rahastuse säilitamine 2015. aasta tasemel, kui veel kuidagimoodi aasta lõpuks eelarvetega välja tuldi. Teiseks tähendab üldmahtude säilitamine tema sõnul seda, et soovitakse osta lisaks 2 mln euro eest teenuseid. "Sisuliselt tähendab see kardioloogidele 2 miljoni eest lisatööd, millest osa ei ole hinnakirjas," selgitas Laanmets. "Sellega probleem, millele me tähelepanu juhime, süveneb veelgi – me osutame teenuseid, mida ei tasustata ja neid mittetasustatavaid teenuseid sisaldavaid haigusjuhte tahetakse 2 miljoni euro eest veel juurde osta. Peame tasustamata tööd hakkama veel enam osutama."

Sellisel moel muutub mittetasustatavate teenuste osutamine ja valveteenistuste ülalpidamine Laanmetsa kinnitusel väga keeruliseks.

Haigekassa kinnitusel kõik toimib

Haigekassa esindaja saatis Terviseuudistele kirja, kus nad kinnitavad, et tervishoiuteenuste hinnakirja kaasajastamine ei vähenda teenuste kättesaadavust. "Haigekassa jaoks on oluline tagada südamehaiguste diagnostika, ravi ja ennetus ka järgnevatel aastatel," kinnitas nende esindaja. Järgmisel aastal püsib kardioloogia eriala eelarve vähemalt tänasel tasemel, eelarvet ei vähendata. Samuti säilivad järgmisel aastal kardioloogia eriala üldmahud.

Järgmise aasta lepingute läbirääkimised seisavad haigekassa esindaja sõnul veel ees, kuid tänaseks ei ole meile ükski lepingupartner ehk haigla teada andnud plaanidest piirata järgmisel aastal teenuse kättesaadavust, sh infarktiravi osutamist.

"Vältimatu abi, ka infarkti korral, peab alati olema inimestele tagatud. Sellega arvestavad nii haigekassa kui ka haiglad lepingute planeerimisel," rõhutas esindaja kirja lõpus.

 

Äripäev
22. November 2016, 11:51

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi