Kliinikumi rinnavähipäeval sai ehmatava uudise üks naine

TÜ Kliinikumis käis 12. novembril tasuta rinnavähiuuringul ühtekokku 46 naist, kellest ühel avastati kohe rinnavähk, teatas haigla esindaja.

Kuna Eestis kutsub haigekassa ainsana Euroopa Liidus rinnavähi sõeluuringule vaid 50–62aastaseid naisi, aga rinnavähi haigestumus kasvab pidevalt kuni 74. eluaastani, otsustas Tartu Ülikooli Kliinikumi sõeluuringugrupp pakkuda Tartu ja Lõuna-Eesti naistele võimalust oma rindu tasuta uurida, rääkis dr Sulev Ulp.

Selleks korraldati nagu ka Tallinnas regionaalhaiglas, ka kliinikumis laupäeval, 12. novembril Tartu kesklinnas tasuta rinnauuringute päev. Kokku käis laupäeval rinnauuringul 46 naist: 36 etteregistreerimisega ja 10 naist võeti lisaks uuringule otse Mammobussi pöördumisel. Täiendav rindade ultraheliuuring teostati 9 naisele. Rinnavähk avastati ühel naisel ja üks naine kutsuti tagasi täiendavatele uuringutele.

Naiste huvi rinnauuringule pääsemiseks oli ülisuur – vabad ajad broneeriti ära praktiliselt poole päevaga! (Tallinnas väidetavalt kahe tunniga!) ja paljudele helistajatele tuli kahjuks ära öelda. "Neil naistel palusime oma murega pöörduda otse haigekassa poole," märkis Ulp.

Uuringule olid ennekõike oodatud 63–70aastased naised (ka need, kellel pole ravikindlustust) ja 45–49aastased (soovitavalt rinnakaebustega) naised.

Kõik see näitab Ulpi sõnul väga selgelt vajadust kutsuda sõeluuringu raames rinnauuringule ka üle 62aastaseid naisi. Pikemas perspektiivis annab sõeluuringule kulutatud raha hoopis olulise kokkuhoiu, võrreldes summadega, mis hiljem kuluvad kaugelearenenud rinnavähi raviks, kusjuures täielik tervistumine ei ole siis valdavalt enam võimalik.

8. novembril oli radioloogia päev, mis sel aastal oli pühendatud rinna piltdiagnostikale.

Äripäev
14. November 2016, 19:09

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi